Nedostatek hořčíku může napáchat mnoho zdravotních škod. Projevuje se i únavou a křečemi

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek hořčíku může napáchat mnoho škod na vašem zdraví. Pokud jej rozpoznáte, co nejrychleji kontaktujte svého praktického lékaře.

Nedostatek hořčíku je přehlíženým zdravotním problémem, který však může napáchat na vašem zdraví mnoho škody. Je proto důležité, abyste ho byli schopni zavčasu rozpoznat a začít řešit – často stačí užívat doplňky stravy s tímto minerálem nebo zavést změny pravidelného jídelníčku. V opačném případě by podle lékařky Megan Soliman problém mohl vést až k poškození psychického zdraví.

Svalové záškuby a křeče

Záškuby, třes a svalové křeče patří mezi nejčastější příznaky nedostatku hořčíku. V nejhorších případech může problém vést dokonce k záchvatům, které mohou trvat od několika vteřin až po několik minut. Důvodem je především skutečnost, že absence tohoto nedílného minerálu vede ke zvýšení toku vápníku do nervových buněk. To následně způsobuje vypětí a hyperstimulaci svalových nervů.

Zhoršené duševní zdraví

Dalším možným důsledkem nedostatku hořčíku mohou být poruchy duševního zdraví, a to zejména co se týče apatie, která se vyznačuje duševní otupělostí či nedostatkem emocí. Stejně tak pak může tento faktor podle studie zveřejněné v časopise Nutrition přispívat k vyššímu riziku rozvoje deprese, ale také k úzkostem nebo neustálému stresu. Pokud na sobě tyto změny zaznamenáte, zkuste se raději poradit se svým praktickým lékařem.

Osteoporóza

Osteoporóza postihuje kosti, které zeslabuje a zvyšuje riziko jejich zlomenin. Nedostatek hořčíku k jejímu rozvoji přispívá tím, že přímo oslabuje kosti a také snižuje hladinu vápníku v krvi, což je jejich hlavní stavební kámen. Často pak k tomuto onemocnění přispívá také stárnutí, nedostatek cvičení a nízký příjem vitamínů D a K v potravě.

kostra páteře
Fotografie: Pixabay

Únava a svalová slabost

Pokud máte nedostatek hořčíku v krvi, projeví se to únavou a svalovou slabostí. Jedná se o příznaky, které vznikají v důsledku špatné nervové signalizace a také nízké hladiny draslíku ve svalových buňkách, který hořčík ovlivňuje. Je ovšem nutné poznamenat, že tyto problémy mohou být důsledkem řady dalších stavů, a proto je dobré řešit je nejprve s odborníkem. Na webu ZdravéStravování jsme také psali o nejlepších zdrojích hořčíku.

Konec nadměrnému zadržování vody v těle: Svou účinnou pomoc poskytne i hořčík a vitamín B6

Vysoký krevní tlak

Mnoho studií potvrdilo, že nedostatek hořčíku může zvyšovat krevní tlak a stejně tak i riziko vzniku nebezpečných zdravotních problémů, jako je srdeční infarkt a mozková mrtvice. Důležité je tedy, aby si na jeho příjem dávali pozor obzvláště pacienti, kteří trpí nedostatky týkajících se tohoto faktoru.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]