Aktivita štítné žlázy hluboko pod optimem: Své strádání dává najevo únavou i pocitem chladu

Fotografie: http://www.scientificanimations.com / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Nedostatečně aktivní štítná žláza je nebezpečný problém, který může závažně ovlivnit vaše zdraví. Pokud rozpoznáte jeho příznaky, raději se obraťte na lékaře.

Poruchy štítné žlázy v současné době postihují čím dál více lidí, a to zejména v důsledku nezdravého životního stylu, prostředí a genetických predispozic. Jedná se však o velmi důležitý orgán, který je zodpovědný za koordinaci energie, růstu a metabolismu v těle, ale také především regulaci hormonů. Obzvláště opatrní byste měli být na jeho nedostatečnou aktivitou, která se může závažně podepsat na vašem zdraví, říká doktor Matthew Thorpe.

Pocit únavy

Jedním z nejčastějších příznaků nedostatečně aktivní štítné žlázy je pocit únavy. Důvodem je především dopad tohoto problému na energetickou rovnováhu, který může taktéž negativně ovlivnit váš spánek (například potížemi s usínáním, častým probouzením uprostřed noci nebo pocením). V důsledku toho se pak můžete potýkat i s vyčerpaností, pomalostí a zmateností.

Přibývání na váze

Dalším častým příznakem problému je náhlé přibývání na váze. Pokud totiž štítná žláza není dostatečně aktivní, pacient se v důsledku toho nejen méně pohybuje, ale také jeho játra, svaly a tuková tkáň zadržují více kalorií. To vede k rychlému nárůstu hmotnosti, jenž může přijít téměř kdykoliv a nemusí ho potlačit ani změna jídelníčku nebo pravidelné sportování.

Pocit chladu

Pokud se potýkáte s nedostatečnou aktivitou štítné žlázy, vaše tělo nedokáže kompletně spalovat kalorie. To znamená, že také nedokáže vytvářet potřebné množství tepla, jako tomu je u zdravého člověka. Výsledkem tohoto problému může být neustálý pocit chladu, který se může dostavit náhle, opakovaně a také občas přetrvává delší dobu.

staršímu muži zabalenému do deky je zima, pije teplá nápoj
Fotografie: Freepik

Slabost a bolesti svalů a kloubů

Nízká hladina hormonů štítné žlázy vede také k odbourávání tkáně, například svalů a kloubů, aby tělo mohlo tvořit energii (neboť nedokáže efektivně spalovat kalorie). Během tohoto procesu může dojít k výrazným pocitům slabosti a bolesti svalů a kloubů.

Vypadávání vlasů

Stejně jako většina buněk jsou i vlasové folikuly regulovány hormony štítné žlázy. A pokud tento důležitý orgán nedokáže fungovat správně, je možné, že vaše vlasy začnou pomalu vypadávat. Problém však lze řešit včasnou léčbou onemocnění.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]