Onemocnění jater je doprovázeno nenápadnými symptomy. Zpočátku je řada lidí přehlíží

Fotografie: Freepik

Játra plní v lidském těle důležitou funkci, která spočívá především v odvodu nepotřebných až škodlivých látek vznikajících rozkladem potravy, a také produkci potřebných hormonů. Onemocnění jater jsou často bez primárních příznaků, takže člověk dlouho nepozná, že je s jeho játry něco v nepořádku. Existují však sekundární příznaky, které onemocnění pomáhají rozpoznat.

Tyto příznaky se mohou jevit jako zdánlivě s onemocněním jater nesouvisející, zpravidla jej však doprovází. Pojďme se podívat, které to jsou.

Funkce jater v lidském těle a jejich vliv na další orgány

Játra jsou orgánem, který primárně slouží k látkové výměně, odvodu škodlivin a podpoře imunitních reakci, a také produkci hormonů a enzymů. Jejich prostřednictvím jsou vytvářeny látky, které napomáhají trávení a také definují kvalitu střevní mikroflóry.

Fotografie: Freepik

Do celého organismu dodávají důležité látky a zároveň pročišťují krev. Při poruchách nebo onemocnění jater tak dochází k narušení funkce falších orgánů, kterými jsou především:

  • oči (zakalení rohovky)
  • mozek (nedostatečné zásobování mědí, jež může způsobit problémy s pamětí či mozkový edém)
  • střeva (nadýmání, narušení rovnováhy střevní mikroflóry)
  • klouby (křehnutí, funkce)

Sekundární příznaky onemocnění jater

Existují čtyři hlavní typy onemocnění jater běžně se vyskytujících v lidské populaci. Mezi nejčastější patří cirhózy, žloutenky, hepatóza, nebo zánětlivé onemocnění způsobené přítomností cizorodých organismů.

Fotografie: Freepik

Většina těchto nemocí se projevuje jako bezpříznaková a jejich rozvoj je často doprovázen pouze sekundárními symptomy, jež jsou mnohdy zaměnitelné s celou řadou jiných problémů. Mezi tyto symptomy můžeme zařadit:

  • omezení pohybu čelistního kloubu – vzniká až při dlouhodobě patologickém stavu jater a může zcela omezit pohyb čelistí
  • velmi suchá až odlupující se citlivá kůže – způsobená nedostatečným rozkladem podpůrných látek během metabolismu, které jsou potřebné k hydrataci a udržování kvality pleti
  • křehnutí vlasů – má obdobné příčiny jako ztráta kvality u pokožky
  • chrápání – ale také kontinuální únava vyplývající rovněž nedostatečné látkové výměny
  • obrušování zubů – se obvykle projevuje při parazitóze a je dáno nízkou produkcí minerálů ovlivňujících pevnost zubů
  • problémy s vyměšováním – obvyklá je častá a velmi dlouho trvající zácpa (až týden)

Problémy s játry mohou mít vliv také na mentální zdraví člověka. Při jaterních nemocech mohou být lidé více depresivní nebo podráždění.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]