Mozková mrtvice a první pomoc. Několik kroků, které mohou zachrání život

Mozková mrtvice neboli cévní mozková příhoda je závažné onemocnění, kterému ročně podlehne přes osm tisíc Čechů a stále častěji ohrožuje i mladé lidi. Zásadní pro přežití člověka s mozkovou mrtvicí je včasná první pomoc a okamžité přivolání rychlé záchranné služby. K tomu je zapotřebí umět rozpoznat příznaky a správně je vyhodnotit. V každém případě prvním základním krokem je volat záchrannou službu, všechno ostatní následuje až pak.

Dva typy mozkové příhody

Cévní mozková příhoda je stav, kdy je některá z cév v mozku blokována krevní sraženinou nebo nahromaděným plakem. Tato překážka pak blokuje cestu okysličené krve do mozku a zabraňuje správné prokrvení mozkové tkáně, což vede k okamžitým viditelným následkům.

Druhá varianta mozkové mrtvice je mnohem vážnější. Nastává ve chvíli, kdy céva v mozku praskne a krev se vylije do mozkové tkáně, která jí nasakuje jako houba. Zejména v tomto případě je rychlý zásah lékařů klíčový, protože každá minuta navíc zvyšuje nevratné poškození mozku, které osoba i v případě přežití utrpí. Zasažená mozková tkáň pak musí být odstraněna.

Mezi základní příznaky mrtvice patří:

  • Částečné ochrnutí obličeje – pozná se poklesem koutku úst a jeho nepohyblivostí při mluvení
  • Jedna z paží může být ochrnutá nebo slabší. Když se postižená osoba pokouší zvednout obě ruce před sebe, jedna zůstává níže nebo ji nezvedne vůbec
  • Řeč je neostrá či zkomolená

Další příznaky mrtvice je nevolnost, závratě, ztráta rovnováhy nebo vědomí, ztráta kontroly močového měchýře či střev, mravenčení či necitlivost jedné poloviny těla, rozmazané vidění či slepota (může být i jen jednoho oka).

Jak se chovat k lidem s mrtvicí

Pokud diagnostika ukáže, že osoba, s níž máte, co do činění právě prodělala mozkovou mrtvici, je důležité IHNED volat sanitku. Každé zdržení může stát postiženého život.

Při čekání na příjezd záchranné služby buďte v klidu a pacienta zbytečně nestresujte. Ujistěte se, že je v pohodlné a stabilní pozici. V případě, že osoba leží, měla by být umístěna na bok s obličejem pootočeným k zemi, aby mohlo dojít ke zvracení, aniž by se postižený začal dusit.

Pokud je osoba v bezvědomí a nedýchá, uvolněte veškerý omezující oděv, zejména knoflíky u krku, kravaty nebo šály a provádějte umělé dýchání do té doby, než postižený začne sám dýchat nebo do příjezdu záchranky.

Pokud je osoba při vědomí, klidným hlasem s  ní mluvte a uklidňujte ji. Zvýšený stres vede ke zvýšenému krevnímu tlaku, který by mohl situaci ještě zhoršit.

Pokud je zima, zakryjte pacienta přikrývkou, abyste jej udrželi v teple. V žádném případě mu nepodávejte žádné léky ani jídlo nebo pití. Pečlivě sledujte postiženou osobu a v případě změny stavu sledujte, který příznak přišel ve kterou chvíli a jak dlouho trval. Tyto informace jsou důležité pro zasahující lékaře, stejně jako informace o tom, zda osoba upadla či se udeřila do hlavy.

Snažte si tento jednoduchý postup zapamatovat a v případě potřeby buďte připraveni pomoci. Můžete tím zachránit lidský život.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]