Nejčastější příznaky, které mohou stát za nedostatkem vitamínu D

Vitamín D vlastně není v plném slova smyslu vitamínem. Jde totiž o steroidní hormon, jenž tělo syntetizuje díky slunečnímu svitu. Dá se ale doplnit i pestrou stravou nebo výživovými doplňky. A co víc, je přímo životně důležitý! Pokud je ho málo, kupí se zdravotní problémy.

Deprese, nárůst hmotnosti, ale také onemocnění vnitřních orgánů, nevyjímaje ani nebezpečnou rakovinu. To vše může být někdy nepřímo spojováno s nedostatkem vitamínu D. V každém případě, doplňuje vhodně imunitu, přispívá ke zdraví kostí a oběhové soustavy, stejně tak napomáhá ideální funkci svalů. Deficit je pak v populaci poměrně častým jevem, a to už i u malých dětí. Studie z USA hovoří jasně, zhruba 70 % dětí ve věku od šesti do jedenácti let má vitamínu D málo a dospělí jsou na tom ještě o něco hůře.

Některé skupiny lidí jsou nedostatku vitamínu D vystaveny více než zbytek populace. Jsou to zejména osoby starší padesáti let nebo s tmavším pigmentem. Například afroameričané potřebují oproti Evropanům až desetkrát větší porci slunečního svitu. Málo vitamínu D mohou mít i lidé trpící obezitou, stejně jako ti, kteří mají dlouhodobé potíže s trávením. V ohrožení jsou i vegani nebo vegetariáni, zdrojem vitamínu D je totiž především živočišná strava.

Jaké jsou varovné signály? Deprese nebo problémy s usínáním

Nedostatek tohoto vitamínu se projeví v mnoha směrech. Jsou to často stavy deprese nebo úzkosti, stejně jako nadměrné pocení. Časté zlomeniny jsou také jasným vodítkem, že vitamín D opravdu chybí. Důležitým signálem je i nespavost nebo časté probouzení se během noci, stejně jako třeba erektilní dysfunkce. Omezená funkce štítné žlázy je také takřka zárukou, že nemáte v těle dostatečné zásoby „déčka“. Jasným signálem, že je s příjmem vitamínu D něco v nepořádku, je i častá sezonní infekce, způsobená špatně fungující imunitou.

Vitamín D můžeme doplnit už prostě tak, že strávíme každý den nejméně čtvrt hodiny venku, vystaveni slunečním paprskům. Pokud jde o potraviny, velkou vzpruhou pro tělo budou hovězí a rybí maso, vejce, ale obecně také mléčné výrobky. Klíčový vitamín se dá dodat i pomocí speciálních suplementů.

Obrázky: pixabay