Artritida, střevní problémy i obezita. Za vším stojí vitamín D

Vitamíny jsou pro lidské tělo velmi důležité. A to i vitamín D, který je často opomíjený. Jeho nedostatek může způsobit problémy. Jaké přesně? Na to se podíváme v našem článku. A nezapomeneme se dotknout i toho, co jíst, abychom měli vitamínu D dostatek. Začneme tím, co vám může jeho nedostatek reálně způsobit.

Změny kůže

Vitamín D je velmi důležitý pro lidskou kůži. Dokonce ho můžeme absorbovat i ze slunečních paprsků. Zde připomeňme, že čím máme kůži tmavší, tím hůře ho absorbujeme. Pokud ho dlouhodobě nemáme, kůže může působit celkově nezdravím dojmem. A to, pokud jde o její vzhled, zbarvení, ale i pružnost nebo hydrataci.

Změny psychiky

V časopise s názvem American Journal of Geriatric Psychiatry byla zveřejněna poměrně zajímavá studie, která říká, že kdo nemá vitamín D, mohou se u něho projevit i různé psychické změny. Pokud budeme konkrétní, tak může dojít k tomu, že začne být melancholický. Po doplnění vitamínu se vše opět vrátí k normálu.

Změny v kostech

V souvislosti s nimi se často mluví o vápníku, ale pravda je taková, že je velmi důležitý i vitamín D. Čím je ho méně, tím více může docházet k takzvanému řídnutí kostí. Ty ztrácejí své vlastnosti a nemusí dojít k tomu, že udrží naše tělo, stejně jako jsou mnohem více náchylnější na zlomení. Mnohdy se tyto problémy objevují i u starších lidí. Ale není to podmínkou.

Bolest pohybového aparátu

Pokud je dlouhodobá a také bez zjevné příčiny, znamená to jediné. Může vám chybět tento důležitý vitamín. Kromě bolesti klasické se mohou objevit také problémy s bolestivostí svalů, ale také symptomy ukazující na to, že máte chronickou únavu. I toto všechno způsobuje tento vitamín a jeho nedostatek.

Zvýšené pocení

Další celkem neklamnou známkou toho, že vám chybí vitamín D je také to, že se můžete nadměrně potit. Tento stav se objevuje napříč všemi generacemi, a dokonce se může objevit také u novorozenců, což je poměrně nebezpečné.

Střevní potíže

I ty mohou být známkou toho, že vám chybí vitamín D. Pokud jíte tak jako doposud a víte že jste si problémy nezpůsobily sami, je důvodem nedostatek tohoto vitamínu. Hlavně proto, že ovlivňuje schopnosti těla v ukládání tuků, která je tímto způsobem narušena.

A kde vitamín D vzít?

Už víte, co jeho nedostatek znamená. A nyní se podívejme také na to, kde ho vzít. Ideální je do jídelníčku zařadit pomeranče, obilniny, bílé jogurty, ale i maso nebo kvalitní uzeniny. Dobrým zdrojem je ale i zelenina a ovoce, stejně jako vejce, nebo losos.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]