Neviditelný účinek kávy zabraňuje dostatečnému vstřebávání důležitého vitamínu do těla. V případě jeho nedostatku hrozí zdravotní komplikace

Fotografie: Freepik

Káva zabraňuje tělu ve vstřebávání tuků a zároveň je silný antioxidant. Ale kofein v ní obsažený může tělu také zabránit vstřebat jeden důležitý vitamín, říká lékařka Natalie Olsen.

Mnoho lidí pravidelně každé ráno ke snídani nebo i během dne pije kávu. Ta má ale jeden zásadní negativní účinek na tělo. Pití kávy zabraňuje vstřebávání vitamínu D a vy pak můžete trpět jeho nedostatkem. Bez ohledu na to, kolik potravin s obsahem vitamínu D sníte, ho tělo po konzumaci kávy nedokáže vstřebat. Každý Čech spotřebuje za rok asi 4,3 kg kávy.

Studie vlivu kofeinu na vstřebávání vitamínu D

Nové studie ovšem přišly s tím, že pravidelný a vysoký příjem kofeinu může zhoršit vstřebávání vitamínu D do těla. Kofein snižuje tvorbu receptorů, které pomáhají vstřebávat vitamín D. V letech 2005 a 2006 shromáždil Americký národní institut pro zdraví a výživu více než 13 000 účastníků ve věku 30 až 47 let. Na účastnících zkoumali riziko nedostatku vitamínu D v závislosti na konzumaci kofeinu.

Fotografie: Pexels

Závěr studie Amerického institutu

Vědci dospěli k závěru, že čím více kofeinu každý den přijímáte, tím je riziko nedostatku vitamínu D vyšší. To tedy znamená, že kofein ve větších dávkách není pro tělo prospěšný. Podle odborníků by dospělý člověk měl přijmout denně 400 miligramů kofeinu. Šálek o objemu 230 ml obsahuje asi 100 ml kofeinu, můžete tedy vypít maximálně čtyři šálky za den.

Vitamín D a jeho úloha pro organismus

Vitamín D je pro lidský organismus velmi důležitý, podílí se na vstřebávání vápníku a fosforu, jež jsou podstatné pro zdraví zubů a kostí a u dětí i pro správný vývoj. Nedostatek vitamínu D může být i příčinou, proč se cítíte unavení a podráždění. V chladných měsících je dobré zvážit pořízení potravinových doplňků s vitamíne D pro posílení imunitního systému.

Fotografie: Pexels

Zdroje vitamínu D

Přirozený způsob příjmů vitamínu D pro tělo je z potravin nebo ze slunečních paprsků. Z potravin můžete do svého jídelníčku zařadit zejména ryby, například sledě nebo tuňáka. Pokud však nejste zrovna zastánci ryb, vitamín D najdete i ve vaječném žloutku nebo v houbách. V letních měsících tělo čerpá vitamín D ze slunce. V chladnějších obdobích, kdy slunečných dnů ubývá, je to mnohem složitější. K doplnění vitamínu D můžete na trhu vybírat z různých potravinových doplňků.

Nedostatek vitamínu D

Nedostatek vitamínu D může způsobit únavu, bolest svalů, ale i časté nemoci z důvodu zhoršené imunity. Zvyšuje také riziko zlomenin a kazivosti zubů. U starších osob může jeho nedostatek vést až ke vzniku osteoporózy. Vitamín D má významný vliv i na zdraví vašeho srdce.

Fotografie: Pexels

Výživové doplňky nebo konzumace potravin s vysokým obsahem vitamínu D vám tedy nepomůže v případě, že budete konzumovat vysoké množství kofeinu, který nedovolí vašemu tělu ho vstřebat. Vitamín D bude z těla vyloučen trávicím systémem, a tak ho nevyužije. Káva je tedy dobrá k nastartování do nového dne, ale pouze v určitém množství. Na lidský organismus má i blahodárné účinky, brání vstřebávání tuků a zároveň je to silný antioxidant, který podporuje vaše zdraví.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]