9 projevů těla, podle kterých bezpečně poznáte, že vaše tělo strádá z nedostatku důležitého vitamínu

Fotografie: Depositphotos

Nedostatek živin, jako jsou vitamíny a minerály, potřebných pro funkci těla se většinou ohlásí varovnými signály. Všímavý člověk je zaregistruje a zachová se podle nich.

Vitamín D patří k vitamínům, jež jsou rozpustné v tucích. Jeho zásluhou dochází ke vstřebávání vápníku, hořčíku a fosforečnanů ve střevech. Získáváme ho především ze slunečního záření a z konzumace potravin – rybího tuku, jater, vaječného žloutku a mléka. Jak se projevuje jeho nedostatečné množství v těle? Více prozradila lékařka Katherine Marengo.

Deprese, úzkosti a změny nálad

S nedostatkem vitamínu D se mohou pojit deprese a úzkosti. Tento vitamín sehrává důležitou roli v produkci serotoninu, který udržuje v rovnováze psychiku. Když hladina serotoninu klesá, mění se i nálada k horšímu. Přidružit se může ospalost i únava.

Přírůstek hmotnosti

Je zajímavé, že přírůstek hmotnosti může být spojován s nedostatkem vitamínu D. Protože se ukládá v tucích, působí větší množství tělesného tuku jako jeho rezervoár.

Nadměrné pocení

Jedním z příznaků nízké hladiny vitamínu D v organismu je nadměrné pocení. Tímto dává dělo najevo, že mu chybí tak důležitá živina, bez které nemůže normálně fungovat.

Fotografie: Freepik

Alergie

Nedostatek vitamínu D alergii přímo nezpůsobuje. Má však vliv na funkci imunitního systému a vznik zánětlivých stavů. Chybí-li, obranyschopnost organismu nepracuje zcela správně, tudíž alergie může lehčeji vzniknout.

Vysoký krevní tlak

Možná jste nevěděli, že nedostatek vitamínu D může zvýšit průtok krve a způsobit vysoký krevní tlak. Je pravdou, že tento vitamín pomáhá zdraví srdce a stimuluje krevní oběh.

Nemoci střeva

Na onemocnění střev mají vliv různé příčiny. Jednou z nic může být i nedostatek vitamínu D. Pacienti s nemocemi, jako je Crohnova choroba, kolitida, alergie na lepek či dráždivý tračník, obvykle vykazují nižší hladinu tohoto vitamínu. Na vině bývá nízká expozice slunci, střevní malabsorpce či ztráta střevních bílkovin.

Fotografie: Pixabay

Křehké kosti

S nízkým množstvím vitamínu D se pojí i křehké kosti a úbytek svalové hmoty. Časté zlomeniny pak mohou být signálem, že vitamín v těle chybí.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]