Podceňovaný vitamín D je pro tělo skutečně velmi důležitý. Jeho nedostatek může vést ke vzniku řady nemocí

Fotografie: Depositphotos

Aby lidské tělo mohlo normálně fungovat, potřebuje ke své činnosti potřebné živiny. U vitamínů je zajímavá úloha „déčka“. Pomáhá budovat imunitu i zdravé kosti.

O vitamínu D můžeme říct, že je zodpovědný za vstřebávání vápníku, hořčíku a fosforečnanů ve střevech. Sehrává důležitou úlohu v homeostázi vápníku a látkové výměně. Vitamín D dále aktivuje imunitní systém, má antibakteriální, antivirové a protizánětlivé účinky. Jeho nedostatek se pojí se zvýšeným rizikem vzniku některých nemocí. Které to jsou? Více prozradila lékařka Sade Meeks.

Astma, osteoporóza, alergie, deprese

Vitamín D je pro tělo skutečně velmi důležitý. Problémem populace žijící ve střední Evropě je jeho trvalý nedostatek. Sluneční záření nestačí pokrýt jeho denní potřebu, takže většina populace se potýká s tím, že jim v organismu chybí. To může vést ke vzniku nemocí:

  • Astma: Vitamín D zlepšuje funkci plic a zabraňuje rozvoji respiračních chorob.
  • Osteoporóza: Vitamín D je nápomocný při absorpci vápníku a zajišťuje, aby byl v krvi stálý dostatek vápníku a fosforu, které jsou potřebné pro pevnost kostí.
  • Alergie: Bylo zjištěno, že většina dětí s alergií má současně i nedostatek vitamínu D.
  • Deprese: Nízká hladina vitamínu D zhoršuje mozkové funkce a vede k rozvoji deprese.

Zvýšené riziko infekcí

Když je v lidském organismu nedostatečné množství vitamínu D, vede to ke zvýšenému riziku nebo závažnosti infekcí způsobených viry. Patří sem především HIV a také covid-19. V době probíhající koronavirové pandemie je proto vhodné přijímat vitamín D nejen v potravě, ale také v potravinových doplňcích.

Fotografie: Freepik

Potraviny obsahující nejvíce vitamínu D

K tvorbě vitamínu D přispívá pobyt na slunečním světle. Jenže vzhledem k riziku vzniku rakoviny kůže není opalování příliš zdravé. Proto je doporučené konzumovat potraviny, které vitamín D obsahují. Je především v rybím tuku, játrech, vaječném žloutku a mléce a mléčných výrobcích. Najdeme ho také v sardinkách, lososu, tuňáku, sledi, obilovinách a sušených houbách.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]