Nejčastější příznaky, které mohou signalizovat rakovinu prsu

Ke vzniku nemoci známé jako rakovina, dochází kvůli špatnému bujení buněk. Začnou mutovat a nekontrolovatelně se množit. Rakovina prsu obvykle vzniká v mléčných žlázách a mlékovodech. Může ale vzniknout i v tukové tkáni. Rakovinné buňky poté napadají buňky zdravé a mohou se dostat až do lymfatických žláz v podpaží. Skrze lymfy se mohou přemístit do celého těla.

Jaké jsou symptomy

V raném stadiu rakovinu obvykle vůbec nepoznáme. Tumor je často příliš malý na to, aby bylo možné ho detekovat. Může být spatřen na mamografu. Proto má preventivní vyšetření smysl. Tumor obvykle poznáme jako bulku v prsu, která tam dříve nebyla. Každý typ rakoviny prsu má jiné symptomy. Většinou jsou ale shodné. Nejčastější symptomy jsou:

  • bulka v tkáni, kterou jste předtím neměla
  • bolest prsou
  • zarudlá a podrážděná kůže prsu, jiné dermatologické a neobvyklé obtíže
  • otok

Mezi další symptomy se řadí neobvyklý výtok či deformace bradavky a změny tvaru prsu. Pokud na sobě pozorujete některý z těchto symptomů, neznamená to nutně, že máte rakovinu. Měli byste ale vyhledat lékaře, aby vás prohlídl a udělal testy. Nic tím nezkazíte.

Mohou i muži onemocnět rakovinou prsu?

Odpověď vás možná překvapí, ale ano. Rakovina prsu může postihnout i muže. Ačkoliv není tak častá, přesto jde o závažné onemocnění, které může být smrtelné. Dle amerických vědců je stokrát méně pravděpodobné, že se rakovina vyskytne u mužů. Pokud ale dojde k rakovinnému bujení v této oblasti, symptomy jsou stejné.

Jaké jsou stádia rakoviny prsu, diagnóza

Stádia rakoviny se dají rozdělit dle toho, jakou má tumor velikost a jak hodně se rozšířil. Rakovinné buňky, které jsou opravdu veliké a napadly sousední orgány či tkáň jsou v pokročilejším stádiu než malé rakovinné buňky, které jsou stále pouze uvnitř prsu. Aby doktoři určili stádium rakoviny, potřebují znát, zda je rakovina invazivní či neinvazivní, jak velký je tumor, zda jsou napadeny lymfatické žlázy a zda se rakovina rozšířila do dalších tkání a orgánů. Stádií je pět.

Pro to, aby doktor zjistil, zda jsou symptomy způsobené rakovinou či něčím jiným, vás musí řádně vyšetřit. Možná budou požadovat více vyšetření, aby si byli zcela jisti, co je pravou příčinou vašich symptomů. Jaké testy se provádí? Doktor vás zřejmě pošle na mamogram. Jde o nejběžnější způsob, jak se podívat pod povrch prsu.

Dále se rakovina vyšetřuje za pomoci ultrazvuku. Prso se vyšetří za pomoci zvukových vln, které vytvoří obrázek tkáně hluboko uvnitř orgánu. Díky ultrazvuku může doktor bezpečně určit, zda jde o nádor, cystu či něco zcela jiného. Doktor vás také může poslat na biopsii prsu. Ta přichází na řadu v případě, že ani dva předchozí testy nebyly uspokojivé. Během biopsie vám bude odejmuta část tkáně z orgánu, která se následně vyšetří.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]