Infarkt se hlásí často velmi nenápadně. Nepodceňujte varovné příznaky

Fotografie: Freepik

Infarkt si všichni spojujeme s úpornou bolestí na prsou, která nám jednoznačně dává najevo, že něco není v pořádku. Jenže bohužel takto se infarkt projevuje jen u určité části postižených a zdaleka se nejedná o většinu případů. Častokrát spočívá nebezpečí infarktu právě v tom, že se hlásí dost nenápadně, a jeho pravá podstata není odhalena, dokud není pozdě.

Všechny infarkty neprobíhají stejně, a zvláště to platí zejména u žen, u kterých jsou tzv. tiché infarkty poměrně časté. Proto je nesmírně důležité věnovat pozornost varovným symptomům, mezi které může patřit třeba i jen obyčejná bolest čelisti.

Únava a zadýchávání

Infarkt se nezřídka objevuje u lidí, kteří jsou mimořádně vytíženi a jejich tělo prostě dlouhodobý nápor nezvládá. Právě únavou a obtížným dýcháním nám tělo dává jasně najevo, že potřebuje zvolnit. Pokud se často cítíte unavení a vyběhnout do schodů nezvládnete, aniž byste si museli dělat po cestě přestávky, pak zvažte návštěvu kardiologa a poraďte se s ním o stavu svého srdce.

Potíže s trávením, nevolnost, kyselost v žaludku

Tyto příznaky pociťuje před infarktem až 80 % pacientů. Těžko se samozřejmě rozeznávají od běžných obtíží, když sníte něco špatného. Právě proto jim většina lidí nepřisuzuje příliš velkou váhu, ale je to chyba. Nebojte se brát tyto příznaky vážně a klidně své podezření konzultovat s lékařem.

Pocení

Pokud v posledních dnech propotíte doslova každé tričko, a to i když nemáte zrovna velkou fyzickou aktivitu, pak je na místě zvážit i možnost blížícího se infarktu. Pumpování krve skrze cévy zúžené krevní sraženinou je pro srdce velmi náročné, a proto se více zapotíte a máte i pocit větší únavy a zadýchanosti. Vážnými příznaky je pak studený pot a bledá, lepkavá pokožka. V takovém případě se neváhejte objednat na EKG.

Kašel

Dokonce i kašel, který si většinou spojujeme s respiračními chorobami, může naznačovat blížící se infarkt. Jde o následek kumulace tekutiny v plicích. Někdy se dokonce může objevit vykašlávání krvavého hlenu, což je jistě příznak, který nenechá klidným nikoho.

Špatné spaní

Lidé spojují chronickou nespavost s pracovní únavou, stresem, stravou nebo nedostatkem vitamínů. Jenže právě blížící se infarkt může způsobit, že naše tělo nedokáže usnout a kvalitně odpočívat. Zhoršuje se zásobení mozku krví a hormonální hladiny se natolik naruší, že řada lidí, zejména žen, jednoduše nedokáže usnout.

Bolesti v různých částech těla

Infarkt si typicky spojujeme s bodavou bolestí na hrudníku, ale realita je taková, že bolest se může dostavit i v jiných částech těla, a to i v takových, které se srdcem zdánlivě nesouvisí.  Pokud vás trápí bolest a sevření, často v podobě křečí, rozhodně to neberte na lehkou váhu. Pozor především na brnění v levé paži. Objevit se ale může i bolest v rameni, v zádech, v nadbřišku, a dokonce i v krku či v čelisti.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]