Královna Alžběta II. se i přes svůj vysoký věk údajně cítí dobře. Co vlastně víme o jejím zdraví?

Fotografie: Flickr

Britská panovnice se podle informací jejích lékařů těší dobrému zdraví, i tak si v životě prošla jistými nemocemi a zákroky jako každý jiný smrtelník.

Po smrti manžela královny, prince Philipa, který zemřel ve svých 99 letech, se opět začalo diskutovat o zdravotním stavu samotné Alžběty II. Ta se již také nachází v zasloužilém věku 94 (brzy již 95) let, přičemž na trůnu strávila už úctyhodných 69 roků. Panovnice se údajně nachází v dobrém zdravotním stavu a cítí se ještě dosti při síle.

Nejzajímavější nemoci a lékařské zákroky královny

Podle dostupných záznamů byla Alžběta II. poprvé přijata do nemocnice v červenci roku 1982, to však jen proto, aby jí lékaři vytrhli zub moudrosti. O prvním pořádném důvodu pro hospitalizace je možné hovořit ve spojitosti s jejím zlomeným zápěstím. To si přivodila pádem z koně, po kterém se zvedla a klusala dále, zlomeninu jí tak doktor odhalil až další den.

Fotografie: Unsplash

V roce 1993 se poprvé omluvila z účasti na nějaké veřejné události kvůli nemoci. Důvodem byla silná chřipka, přitom je potřeba si uvědomit, že královna v tomto roce dosáhla věku 67 let. Jedním z posledních zákroků je odstranění šedého zákalu v roce 2018, po němž se panovnice i nadále ukazovala na veřejnosti, pouze měla nasazeny sluneční brýle.

Známky stárnutí se už projevují

Pravděpodobně se poprvé nechala Alžběta II. zastoupit až v roce 2013 jejím vnukem, princem Williamem, na slavnosti uspořádané pro herce Tonyho Robinsona. Královna údajně cítila nepohodlí ve svém kotníku poté, co se celý víkend věnovala společenským akcím a oslavám. O rok později se opět nechala zastoupit na slavnostním předávání řádu „Bath“, aby nemusela stoupat po strmých schodech.

Fotografie: Unsplash

Vystoupení a účastí na veřejných akcích jí ubývá, Palác jí od 90. let doporučuje využívat při cestě do parlamentu výtah a obecně se všichni stále více starají o pohodlí královny. Alžběta sama přiznala přibývající bolesti v kolenou, odmítá však vozíček nebo jinou oporu při chůzi. Na dlouhé zahraniční cesty raději vysílá členy rodiny, na svůj věk se však stále cítí zdravá a vitální.

Zdroj: BBC