Vážná zdravotní rizika, která vznikají při obezitě. Zjistěte, čím vás tento zabiják může ohrozit

Fotografie: Depositphotos

Obezita postihuje každého čtvrtého člověka na světě, a proto je nazývána jako nemoc 21. století. Podívejte se, jaká jsou s ní spojená rizika. Popsal je lékař Saurabh Sethi.

Obezita je v současné době celosvětovým problémem, který postihuje čím dál více mladých lidí, a to včetně malých dětí. Procento obézní populace ve světě roste alarmujícím tempem a předpokládá se, že do roku 2030 jí budou trpět v mnoha zemích dvě třetiny obyvatel. Spolu s nadměrnými kilogramy se však také zvyšuje riziko vzniku závažných onemocnění. Podívejte se proto, čeho by se obézní lidé měli bát a proč se obezitě vyvarovat.

Obezita: nemoc 21. století

Obezita není kosmetická vada, ale závažné neinfekční onemocnění, které postihuje stále větší část populace. Podle kritérií Světové zdravotnické organizace (WHO) je obezita diagnostikována při BMI ≥ 30,0 kg/m². Jedná se tedy o stav, kdy tělo přijímá z potravy množství energie, které výrazně převyšuje jeho potřeby. To následně způsobuje nadměrný růst tukové tkáně. U žen to bývá přibližně 30 procent tělesné hmotnosti a u mužů více než 35 procent. Obezitu může způsobovat řada faktorů, například:

  • genetika,
  • psychologické faktory – nezvládání obtížných emocí a situací,
  • prostředí – např. nadbytek jednoduchých cukrů a tzv. nezdravých tuků v každodenní stravě, příliš mnoho jídel, malá nebo žádná fyzická aktivita, nízký příjem vlákniny,
  • hormonální faktory – např. některá onemocnění, včetně cukrovky či hypotyreózy,
  • kulturní a sociální faktory.
Fotografie: Freepik

Podle posledních studií se počet lidí s nadváhou a obezitou v Evropě za posledních deset let zvýšil přibližně o 40 procent, což není zrovna optimistická předpověď do budoucna. Stejně jako hypertenze, rakovina a hormonální problémy musí být i obezita rychle diagnostikována a léčena. Podcenění tohoto problému s sebou nese riziko vzniku závažných onemocnění, která přímo ohrožují lidské zdraví a život.

Obezita způsobuje nemoci

Obezita je po kouření druhým hlavním rizikovým faktorem vzniku rakoviny. Podle mnoha studií je u obézních lidí pravděpodobnější, že jim bude diagnostikována rakovina trávicího traktu, a to zejména tlustého střeva, jícnu, slinivky břišní, žlučníku a jater. Zvýšené riziko je však také v případě rakoviny prsu, vaječníků a dělohy. Obézní lidé mají kromě toho častěji problémy s plodností či dýcháním a většinou trpí rozsáhlou artritidou. Toto jsou nejčastější onemocnění, které obezita způsobuje:

Diabetes 2. typu

Je to metabolické onemocnění, jehož základem je inzulinová rezistence, tj. snížená citlivost na inzulin. Vyznačuje se vysokou hladinou glukózy v krvi a vyskytuje se především u lidí starších 30 let. Mezi faktory, které zvyšují riziko onemocnění, patří především obezita a genetická predispozice. Kromě toho vede neléčená cukrovka k závažným komplikacím, včetně onemocnění ledvin, neuropatie, poruch zraku a slepoty.

Fotografie: Freepik

Ischemická choroba srdeční

Jedná se o závažné onemocnění způsobené hypoxií srdečního svalu. Všechny příznaky ischemické choroby srdeční jsou důsledkem nedostatečného zásobování buněk kyslíkem, kvůli čemuž jsou hůře vyživovány a transport hemoglobinu je mnohem horší. V důsledku pak pacient může pociťovat dušnost, závratě, slabost, bušení srdce a tlak za hrudní kostí.

Fotografie: Freepik

Hypertenze

Je spojená s krevním tlakem vyšším než 140/90 mmHg, který musí být u pacienta přítomen na základě opakovaných měření, nejlépe v průběhu několika týdnů. Na vznik tohoto onemocnění má vliv jak obezita, tak nezdravá strava (bohatá na sůl) a fyziologický proces stárnutí. Pacienti s arteriální hypertenzí často trpí únavou, bolestmi hlavy a po letech se u nich vyvíjejí závažnější onemocnění, jako je mrtvice nebo srdeční selhání.

Mrtvice

Mrtvice je stav, který přímo ohrožuje život člověka. Způsobuje totiž odumírání částí centrálního nervového systému a zastavuje přívod krve do určitých oblastí organismu. Existují dva typy: ischemická a hemoragická. V případě mrtvice je však nejdůležitější čas první pomoci, protože na tom závisí život oběti. Nadváha je jedním z faktorů, které významně zvyšují riziko jejího vzniku.

Fotografie: Freepik

Infarkt myokardu

Nejčastěji k němu dochází v důsledku prasknutí aterosklerotického plátu. Poté totiž blokuje cévy, které nejsou nadále schopné zásobovat srdce dostatečným množstvím krve. Na kardiovaskulární onemocnění ročně umírá extrémní množství pacientů a vyskytují se především u mužů starších 65 let. Mezi příznaky infarktu patří silná bolest za hrudní kostí spojená s pocitem pálení a tlaku.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]