Obezita – lze porazit, ale je lepší se tomuto boji vyhnout!

V současnosti se s obezitou potýká velké procento lidí. V České republice trpí obezitou až každý třetí člověk. Týká se jak dětí, tak dospělých. Následující řádky nebudou říkat nic o tom, jak obezita vypadá v očích ostatních, jestli to sluší více lidem s kily v normě …

Čísla, která vás ohromí

Světová zdravotnická organizace (WHO) má mimo jiné za práci sledovat, jak se lidé stravují, zda je jejich váha v normě. V roce 2014 trpělo nadváhou až 39 % světové populace starší osmnácti let, z toho celých 13 % lidí trpělo právě obezitou. Pokud byste se zajímali o to, jak to vypadalo například v roce 1998, zjistili byste, že se čísla k roku 2014 zdvojnásobila.

Předejít obezitě je to nejlepší

To, jak vypadá zdravý životní styl, se učí děti už na základní škole. Přesto se s obezitou potýká čím dál více dětí, jejichž rodiče se k tomuto problému obracejí zády. Avšak právě v takovém útlém věku se rozhodne, zda se s daným jedincem bude obezita a její následky táhnout až do dospělosti.

Možná pokrčíte rameny, že někdy jde o geny. Ano, v tom případě ale víte, že byste tomu měli předcházet dvojnásob. Nezavírejte před nadváhou a obezitou oči, není to jen estetický problém. Myslete na své zdraví a krásné tělo bude jen bonus, který není to nejdůležitější. Rodiče, zamyslete se. Klidně dětem zakažte počítače, hlavně je donuťte dělat něco aktivně a samozřejmě přizpůsobte zdravému životnímu stylu i stravu, která by měla být pestrá, bohatá a výživná.

Obezita je tvrdý bojovník

Kila rostou nahoru rychle, hůře se jich však zbavuje. Lidé, které trápí obezita, často propadají depresím, protože čísla na váze nejdou dolů tak snadno, jak by si přáli. Důležité je držet se svého cíle a nepřestat! Jakmile se vzdáte a upadnete do starých, zajetých kolejí, uděláte sto kroků zpět a další snaha o spálení kil bude o to těžší.

Řešením mohou být odborníci – výživoví poradci, osobní trenéři a také psycholog, který pomůže lidem během této náročné cesty. Na internetu existuje i několik projektů a výzev, během kterých hubne společně několik lidí. Podporují se, sledují své pokroky a radují se společně z úspěchu.

Rizika obezity

A rizika, která si mnoho lidí v souvislosti s přemírou kil navíc neuvědomuje? Například:

  • Metabolické poruchy
  • Cukrovka
  • Problémy pohybového aparátu
  • Onkologická onemocnění (obezita zaviní rakovinu až v půl milionu případech ročně)

Obrázky: pixabay.com