Crohnova choroba udělá v trávicím traktu neplechu. Mezi včasné příznaky patří i změny v trávení

Fotografie: Depositphotos

Crohnova choroba je komplexní onemocnění trávicího systému, které postihuje mnoho lidí po celém světě. Příznaky a projevy může být obtížné diagnostikovat, což často vede k odkladu správné léčby.

Crohnova choroba, zařazovaná mezi chronická onemocnění střevního traktu, představuje komplexní výzvu pro ty, kteří se s ní potýkají, a pro zdravotnické profesionály, kteří se snaží poskytnout adekvátní péči. Toto onemocnění se může projevit různými způsoby, což znesnadňuje rychlou a přesnou diagnózu, říká doktor Saurabh Sethi. Níže jsme se zaměřili na identifikaci klíčových příznaků Crohnovy choroby, abychom vám poskytli ucelený pohled na její projevy a výzvy, jakým pacienti i zdravotnická komunita čelí.

Příznaky Crohnovy choroby

Crohnova choroba patří mezi chronická onemocnění střevního traktu, ačkoliv její přesná příčina není dosud plně objasněna. Ovlivňuje jak mladé, tak starší osoby. Podle odborníků z Akademie věd České republiky trpí touto nemocí okolo 20 tisíc obyvatel naší země. Přestože je diagnostika často složitá, včasná detekce a správná léčba mohou výrazně zlepšit kvalitu života pacienta. Pojďme se podrobněji podívat na hlavní příznaky Crohnovy choroby.

Bolest a nepohodlí v břiše

Charakteristickým znakem Crohnovy choroby je bolest v břiše, která může být jak ostře řezavá, tak i dlouhodobá a neustálá. Břišní nepohodlí může být umístěno v různých částech břicha, což ztěžuje přesné určení zdroje bolesti. Podle doktora Saurabah Sethiho bolest obvykle začíná do hodiny po jídle a nejčastěji se soustřeďuje kolem pupku, pravého podbřišku, ale i obou. Mírné otoky břicha nebo nadýmání jsou také běžné u Crohnovy choroby a mohou souviset s výběrem jídla.

Změny v trávení

Pacienti s Crohnovou chorobou často zažívají poruchy trávení, jako jsou průjmy, zácpy nebo střídání obou stavů. Změny ve stolici, barva a konzistence mohou být signálem problémů v trávicím systému.

lékař kolonoskopie
Fotografie: Freepik

Ztráta hmotnosti a únava

Chronický průběh onemocnění může vést k nedostatečnému vstřebávání živin, což způsobuje úbytek hmotnosti. Současně může pacient pociťovat chronickou únavu a vyčerpání, což je reakce na imunitní reakce v těle.

Při střevních potížích babička vždy sáhla po tomto domácím elixíru. Dokáže vyčistit střeva během 1 dne

Záněty kůže a očí

Crohnova choroba může ovlivnit i jiné části těla mimo střeva, jako jsou kůže a oči. Vyrážky, bolestivé vředy nebo záněty očního bělma mohou být doprovodnými příznaky. O těchto symptomech Crohnovy choroby jsme vás již v minulosti informovali na našem webu Zdravé Stravování.

Komplikace v trávicím traktu

Pokročilá fáze Crohnovy choroby může způsobit vážné komplikace, jako jsou střevní vředy, střevní krvácení nebo vytvoření abscesů. Tyto stavy vyžadují okamžitou léčbu a chirurgický zásah.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]