Nejsilnější přírodní antibiotiku z doma běžně dostupných přísad. Přes zimu stačí užívat jednu lžičku denně

Fotografie: Freepik

Česnek je právem řazen mezi superpotraviny, a to nejen proto, že skvěle chutná a je univerzálním dochucovadlem většiny pokrmů, ale také pro široké spektrum účinků na lidský organismus. Česnek je možné konzumovat v různých podobách – od syrového stavu přes odvary až po pečenou úpravu.

Málo lidí však využívá česnekového sirupu, jehož příprava je velmi jednoduchá a který lze užívat jako standardní přírodní léčivo při různých zdravotních problémech, které zahrnují respirační problémy a astma, kašel (i dlouhodobý), bolesti v krku, infekce dýchacích cest či chronickou bronchitidu.

Jak si připravit česnekový sirup

Na tento recept budete potřebovat pouze 4 ingredience. Sirup lze pak užívat denně v malých dávkách jako přípravek prevence respiračních onemocnění. Pro výrobu si připravte:

  • med – 1 dcl
  • organický jablečný ocet 0,5 dcl
  • česnek – 1 hlava
  • voda – 1,5 dcl

Příprava česnekového sirupu pak zahrnuje následující kroky:

  1. Česnek nasekejte nebo rozdrťte a vložte do připravené nádoby.
  2. Přimíchejte med a ocet, a poté dolejte vodu.
  3. Po důkladném zamíchání nalejte směs do uzavíratelné sklenice.
  4. Nechte směs louhovat minimálně 12 hodin.
  5. Poté směs sceďte a nechte v uzavřené sklenici.
  6. Po scezení sirupu je nutné jej uchovávat ve tmě a chladu.

Proces louhování je velmi důležitý, jelikož umožňuje spojení účinných látek všech použitých ingrediencí. Synergií těchto látek pak získáte léčivo s širokým použitím, které lze užívat také preventivně, před prvním užitím ovšem počkejte minimálně jeden den.

Užívání a účinky ingrediencí

Sirup se užívá buď pravidelně (každý den) v množství 5 kapek, nebo jako léčivo při akutních problémech. V případě respiračních potíží, kašle nebo nachlazení užívejte 1 lžíci každé dvě hodiny. Účinné látky, které sirup obsahuje, pochází nejen z česneku, ale také z medu a jablečného octa, které působí na organismus rovněž blahodárně.

Česnek

Jak už bylo řešeno, česnek je superpotravina a přírodní antibiotikum, které působí antibakteriální a antifungálně. Jeho hlavním přínosem je tedy ničení mikroorganismů (patogenů), které nemoci způsobují.

Fotografie: Pixabay

Med

Obdobně jako česnek, i med je považován za superpotravinu, která sirupu nedodá pouze nasládlou chuť, ale také látky působící protizánětlivě a podporující antibakteriální účinky česneku. Med zároveň obsahuje řadu vitamínů a minerálů, které posilují imunitu, a současně působí jako antioxidant.

Fotografie: Pixabay

Jablečný ocet

Jablečný ocet je prostředkem, který zmírňuje vliv virových onemocnění na organismus. Vedle antivirových má také antibakteriální účinky a obsahuje prospěšné bakterie a živiny, které podporují rozvoj střevní mikroflóry. Jako přísada sirupu tak doplňuje další dvě složky o přidanou antivirovou charakteristiky a současně pomáhá podporovat imunitní systém.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]