Ideální hladinu dobrého cholesterolu zajistí vhodný jídelníček. Pomohou také fazole a luštěniny

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Dobrý cholesterol je velmi důležitý pro udržení pevného zdraví a ochrany před srdečními nemocemi. Jeho hladinu můžete zvýšit konzumací správných potravin.

Dříve jsem si myslel, že je důležité se jakémukoli cholesterolu za každou cenu vyhýbat, ovšem jak v poslední době vychází najevo, dobrý cholesterol skvěle prospívá zdraví. Jedná se o důležitou složku, která podle doktorky Jerlyn Jones snižuje riziko vzniku zejména srdečních onemocnění a pomáhá regulovat naopak špatný cholesterol. Abyste ho získali více, stačí zařadit do svého jídelníčku správné potraviny.

Fazole a luštěniny

Fazole a luštěniny jsou skvělými zdroji dobrého cholesterolu, jež můžete zařadit do svého jídelníčku mnoha způsoby. Hodí se například do salátů, k masu nebo si z nich můžete připravit kari. Mimo jiné se jedná o potraviny, které obsahují řadu dalších užitečných sloučenin, jež prospívají lidskému zdraví, jako jsou například bílkoviny, antioxidanty a vláknina.

Olivový olej

Olivový olej patří podle lékaře Joa Leeche mezi nejprospěšnější potraviny pro zdraví srdce a krevní oběh. Jeho zařazení do jídelníčku nejenže zvyšuje dobrý cholesterol, ale také například pomáhá detoxikovat organismus, snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních problémů a podporuje hubnutí. Je ovšem důležité poznamenat, že se jedná o vysoce kalorický produkt, a proto byste ho měli konzumovat vždy s mírou.

Celá zrna

Otruby, obiloviny a hnědá nebo divoká rýže jsou skvělými potraviny, které vám dodají dobrý cholesterol a zároveň sníží ten špatný. Důvodem je především jejich obsah rozpustné vlákniny, která navíc podporuje hubnutí a krevní oběh. Pokud chcete získat co nejlepší výsledky, zkuste si dopřát alespoň dvě porce celozrnných výrobků denně – vždy se však ujistěte, že se jedná o zdravé produkty, nikoliv umělé náhražky.

Tělo troubí na poplach při nebezpečně vysoké hladině cholesterolu. Mezi posly špatných zpráv patří i nohy

bílá rýže
Fotografie: Pexels

Ořechy

Mezi další účinné potraviny pro zvýšení dobrého cholesterolu patří ořechy, včetně mandlí, pistácií, vlašských ořechů a také para ořechů, které poskytují vysoký obsah vlákniny a rostlinných sterolů – jedná se o složky, jež blokují vstřebávání špatného cholesterolu v těle a naopak podporují tvorbu toho správného. Kromě toho také pomáhají při hubnutí a jsou plné antioxidantů, jak jsme na webu ZdravéStravování nedávno zmiňovali.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]