Naučte se rozpoznat příznaky cukrovky. Devět z nich je typických, avšak lidé je často chybně přehlíží

Fotografie: Freepik

Cukrovka se řadí k jedněm z nejčastějších příčin úmrtí v České republice. Její možné příznaky byste proto neměli v žádném případě podceňovat.

Ze základních dat, která jsou dostupná na stránkách Českého statistického úřadu, je možné vyčíst, že cukrovka je v tuzemsku rozšířené onemocnění. Podle statistik je čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí v České republice a ročně jí onemocní dalších šedesát tisíc lidí. V případě tohoto onemocnění je léčba velmi důležitá, neboť neléčená cukrovka vede k dalším komplikacím, které nemocnému výrazně ovlivňují život. Zjistěte, jaké jsou její nejčastější příznaky, kterým byste měli věnovat pozornost, radí lékařka Marina Basina.

Každý z typů diabetu má vlastní příznaky

Obecně můžete cukrovku rozdělit na dva základní typy – na diabetes 1. typu a diabetes 2. typu. Diabetes 1. typu je autoimunitním onemocněním a vyznačuje se tím, že tělo nemocného neprodukuje žádný vlastní inzulín; ten mu tudíž musí být uměle dodáván. Diabetes 2. typu se nazývá civilizačním onemocněním a vyznačuje se sníženou produkcí inzulinu či sníženou citlivostí organismu na jeho přítomnost. Odborníci považují za závažný zejména diabetes 2. typu, jelikož vzniká v důsledku kombinace dědičnosti, špatné životosprávy a sedavého způsobu života.

Fotografie: Unsplash

Oba z typů cukrovky mají své vlastní specifické příznaky. Diabetes 1. typu se projevuje velmi náhle a stav nemocného se rychle zhoršuje. Jeho typickými příznaky jsou náhlý váhový úbytek, extrémní hlad a žízeň, časté močení, extrémně nízký krevní tlak (pod hodnotu 100/65 mm Hg) a v některých případech i psychická zmatenost.

V situaci, kdy nemocný uvedené příznaky podcení či úplně ignoruje (desítky hodin až dny), může dojít až ke ztrátě vědomí a hyperglykemickému ketoacidotickému kómatu.

Fotografie: Pixabay

Diabetes 2. typu ohrožuje především čtyřicetileté a starší

V případě cukrovky 2. typu jsou nejohroženější skupinou dospělí lidé, kteří spadají do věkové kategorie čtyřicet let a výše. Na rozdíl od cukrovky 1. typu se její příznaky nerozvíjí náhle, ale jsou naopak postupné. Mezi ty nejčastější se řadí zhoršené hojení ran, nejrůznější infekce, které se obtížně hojí, enormní únava a vyčerpání, náhlý váhový úbytek, časté nutkání na močení, rozmazané vidění, extrémní hlad a žízeň, brnění či pálení v horních i dolních končetinách, změny nálady a specifický zápach z úst.

Fotografie: Freepik

V případě, že pociťujete některý z výše uvedených příznaků a zároveň jste obézní, konzumujete nezdravé potraviny, nesportujete, zažíváte dlouhodobý stres, nebo u vás převládá sedavý způsob života, vyhledejte lékaře. Ten vám jednoduchým otestováním krve změří hladinu cukru v krvi a potvrdí, popřípadě vyvrátí diagnózu tohoto onemocnění. Každopádně v případě diabetu 2. typu je dobré si uvědomit, že v tomto případě máte své zdraví ve svých rukách – budete-li dodržovat zásady správné životosprávy, toto onemocnění vám nehrozí.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]