Méně známý příznak infarktu, který ale zaslouží maximální pozornost. Tělo ho vysílá včas

Fotografie: Depositphotos

Srdeční infarkt se často vyznačuje typickými příznaky, jako je dušnost, bolest na hrudi a nepříjemný pocit v levé paži. Existují však i méně pravděpodobné symptomy.

Když se řekne srdeční infarkt, většina lidí si představí bolest na hrudníku, brnění v levé ruce a potíže s dýcháním. Faktem je, že se jedná o základní příznaky útoku infarktu, ale existuje také poměrně neznámý symptom, kterému by měl každý věnovat zvýšenou pozornost, říká Megan Soliman.

Nezbytné je vyhledat pomoc včas

Srdeční onemocnění je hlavní příčinou úmrtnosti po celém světě, přičemž srdeční záchvaty a mrtvice představují asi 1/3 všech úmrtí každý rok. Tato alarmující statistika ukazuje, jak je důležité vyhledat pomoc včas, pokud máte podezření na srdeční infarkt. Znalost i těch nejméně známých příznaků infarktu může zachránit život.

Srdeční infarkt nemusíte poznat hned

Většina lidí předpokládá, že by srdeční infarkt okamžitě pochopili. Odborníci však říkají, že ve skutečnosti je asi 45% srdečních záchvatů považováno za „tiché zabijáky“. Taková epizoda, známá také jako tichý infarkt myokardu, se často neprojevuje intenzitou klasického srdečního záchvatu a vyskytuje se s atypickými nebo žádnými příznaky.

Příznaky tichého srdečního záchvatu mohou být tak mírné a trvají tak krátkou chvíli, že jsou často zaměňovány za pouhé nepohodlí nebo jiný méně závažný problém.

Fotografie: Pixabay

Nejméně známým příznakem je bolest v čelisti

Mezi tyto atypické příznaky srdečního záchvatu patří bolest v čelisti. Někteří cítí tlak nebo těsnost v této části hlavy, zatímco jiní prožívají silnou bolest, podobnou bolesti zubů. Ta může být také doprovázena více rozpoznatelnými příznaky srdečního záchvatu, jako je nepohodlí nebo bolest v krku, zádech či hrudníku. Lidé, kteří zažívají bolest v čelisti jako příznak srdečního záchvatu, si jí s větší pravděpodobností všimnou na levé dolní straně čelisti. U žen je tento symptom pravděpodobnější.

Další možná vysvětlení bolesti čelistí

Existuje několik dalších vysvětlení bolesti čelistí, zvláště pokud se příznak objeví samostatně. Poraďte se se svým lékařem, abyste vyloučili nemoci, jako jsou:

  • Ischemická choroba srdeční
  • Kloubní poruchy
  • Dna
  • Skřípání

To vše může také způsobit bolest v čelisti. Neignorujte ani nepodceňujte své příznaky. Nediagnostikujte se sami, vždy vyhledejte pomoc odborníka.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]