Nejspolehlivější příznaky cukrovky rok, měsíc, týden a den před nástupem vážného stádia

Fotografie: Depositphotos

Cukrovka je nebezpečné onemocnění, které může mít závažný dopad na lidské zdraví. Pokud na sobě rozpoznáte její časné příznaky, co nejdříve se poraďte s lékařem.  

Cukrovky jsem se vždy obával. Jak říkají sami doktoři, mnohdy její časné příznaky zůstávají nerozpoznány, protože mohou připomínat jiné, méně závažné problémy. Nedávno jsem však narazil na 4 typické známky tohoto nebezpečného onemocnění. Pokud je na sobě nebo na svém blízkém rozpoznáte, raději se co nejdříve poraďte s odborníkem.

Kožní problémy

Jak jsme již na webu ZdravéStravování zmiňovali, kožní problémy mohou značit mnoho zdravotních problémů, včetně lupénky a pásového oparu, ale často se projevují právě před propuknutím obávané cukrovky. Důvodem je především skutečnost, že toto onemocnění ovlivňuje krevní oběh a kůže se během něj stává velmi suchou a svědivou a objevit se může i vyrážka.

Ztráta sluchu

Zatímco ke ztrátě sluchu obvykle dochází v důsledku stárnutí, někdy může za rozvojem tohoto problému stát také cukrovka. Lékaři se dodnes snaží rozpoznat, co stojí za tímto příznakem, ovšem podle nových studií se objevuje až u 30 % případů. Pokud si tedy všimnete, že je váš sluch neobvykle horší, nebo dokonce neslyšíte vůbec, rozhodně vyhledejte odborného lékaře.

Mírné zlepšení zraku

Zatímco cukrovka podle lékařky Kelly Wood nejčastěji způsobuje zhoršování zraku, v některých případech může naopak vést k jeho zlepšení. K tomuto jevu dochází v důsledku navýšení hladiny cukru v krvi, což následně způsobuje změnu hladin tekutin v očích. Pokud si tedy všimnete, že se tento příznak u vás objevil, rozhodně se raději zeptejte odborníka, zda je s vámi vše v pořádku. Je ovšem důležité zmínit, že se jedná o velmi vzácnou záležitost.

Sucho v ústech je signálem problémového zdraví. Mezi časté příčiny patří například i cukrovka

oči
Fotografie: Freepik

Kožní skvrny

Stejně jako kožní problémy se mohou na vaší pokožce při cukrovce zničehonic objevit také skvrny, a to zejména v oblasti loktů, kloubů a na zadní straně krku. Jejich příčinou bývá nejčastěji stav zvaný acanthosis nigricans a vysoká hladina cukru v krvi, která souvisí s růstem kožních buněk a melaninu. Pokud zaznamenáte některý z výše uvedených příznaků, je důležité, abyste neprodleně zkontrolovali svou hladinu cukru v krvi – i když nutně nemusí znamenat rozvoj tohoto onemocnění, je dobré být na pozoru a v případě potřeby ho zastavit včas.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]