Natto, Tempeh a Tofu jako zdroj rostlinných bílkovin – nejen pro vegetariány

Hledáte tu a tam alternativní zdroj bílkovin? Máme pro vás skvělý tip na zdravé, lehké chutné jídlo. A můžete si ještě vybírat mezi třemi – Natto, Tempeh či Tofu. Jedná se o sójové výrobky, které zpestří váš jídelníček.

Rozhodně by neměli tvořit základ a zbavovat se nemusíte ani mléčných produktů, ale jako obměna a zpestření jsou vždy vítané. Tyto výrobky rozhodně nepatří pouze na stůl vegetariánů. Občas je fajn přidat do svého jídelníčku i bílkoviny rostlinného původu. Váš organismus určitě zajásá a chuťové pohárky rovněž.

Tofu

Tofu anebo také sójový tvaroh, se vyrábí ze sójového mléka. Je velmi dobře stravitelný a obsahuje minimum sacharidů a tuků. Připravit se dá různými způsoby. Marinovat, smažit, přidat do salátu, pomazánky, ale výtečně z něj chutnají i sladké dezerty s ovocem.

Tempeh

Je označován také jako zrající sójový sýr. Hodně oblíbený je nejen u vegetariánů, ale také u sportovců a všech, kdo se zajímají o zdravý a vyvážený jídelníček. Je bohatým zdrojem vitamínů B a je lehce stravitelný. Konzumovat jej můžete uzený, smažený, ale i syrový. Chuťově je to výrazný sýr a nemusí vám napoprvé zachutnat. Připravit si z něj můžete karbanátky nebo jej použít místo masa.

Natto

Rovněž jde o sýr ze sójových bobů a vyrábí se fermentací z vařených bobů. Má sýrovitou strukturu a na povrchu je slizký. Svým vzhledem může odradit, protože vypadá zkaženě, ale nelekejte se, právě tak je to správně. Tomuto sýru musí člověk přijít na chuť. Jíst ho můžete k rýži či zelenině a nevaří se. To proto, aby si zachoval všechny důležité a zdraví prospěšné látky. Tento sýr má schopnost rozpouštět krevní sraženiny a pomáhá jako prevence mozkových mrtvic a infarktů. Pomáhá také lidem trpícími bércovými vředy. Zabraňuje trombózám.

Obrázek: pixabay.com