S pomocí olivového čaje se zbavíte řady nepříjemných zdravotních problémů

Olivový olej zná úplně každý a jsou mu známy i prospěšné zdravotní účinky. Ovšem olivový olej není jediným použitelným produktem olivovníku. Listy olivovníku se ve Středomoří běžně používají k léčbě řady nemocí a výtažky listů bývají často součástí krémů a mýdel.

Extrakt z listů olivovníku se používá běžně při chřipce a nachlazení, virových a kvasinkových infekcí. Listy mají antifungální, antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Dokonce se používají i jako přírodní lék při hypertenzi či cukrovce.

Olivové listy je třeba před jejich přeměnou na čaj vysušit. Tradičně jsou vystaveny vzduchu a umístěny na sluníčko, aby oschly. Vědci však zjistili, že tento způsob sušení způsobuje značné snížení prospěšných aktivních látek nalezených v olivových listech. Jaký je tedy nejlepší způsob sušení olivových listů?

S použitím trouby! Listy se umístí do trouby na nízkou teplotu, po dobu několika minut, dokud nejsou na pohled suché. Poté se rozdrtí a skladují ve vzduchotěsné nádobě, aby se minimalizovalo vystavení vzduchu a zabránilo oxidaci. Čaj je možné si ochutit běžným způsobem – med a citron. A proč nebo kdy si čaj z olivových listů dopřát?

Relaxace

Čaj pomáhá s uvolněním těla i mysli. To je důvod, proč je prospěšný pro lidi, kteří jsou vystavení stresu nebo trpí úzkostí. Může být dobrou volbou také pro ty, kdo trpí nespavostí.

Energie

Pokud vám kofein nedělá dobře, zkuste tento čaj, který zvyšuje energetické hladiny a podporuje kognitivní funkce – a to zcela bez kofeinu! Silný šálek čaje z olivových listů je vhodný pro ty, co potřebují vzpruhu.

Zmírňuje bolest a zánět

Čaj z olivových listů se doporučuje zejména těm, kteří mají bolestivé a oteklé klouby či svaly. Co je na tomto zdravém nápoji tak skvělé, je to, že pomáhá bojovat proti bolesti a zánětu, aniž by způsoboval nepříznivé vedlejší účinky.

Další důvody, proč si dát šálek zdravého čaje

  • Zmírňuje bolesti břicha a zlepšuje trávení
  • Působí jako prevence rakoviny
  • Snižuje riziko srdečních chorob
  • Zvyšuje metabolismus
  • Posiluje imunitní systém
  • Podporuje zdraví štítné žlázy

Fotografie: Blog.drseeds, Earthtokathy