S příchodem teplého počasí nezapomínejte na pitný režim. Mezi nejlepší volbu ale překvapivě nepatří voda

Fotografie: Depositphotos

Má-li člověk žízeň, nejčastěji sáhne po lahvi s čistou vodou. Překvapivě však voda není nejideálnějším nápojem pro hydratace. Na seznamu jsou například mléko nebo slazené limonády.

Když máte žízeň, automaticky sáhnete po vodě, čaji, sycených nápojích, izotonických drincích nebo studeném mléce. Někdy dokážete uhasit žízeň hned, ale není to vždy snadné, jak to vypadá, říká lékařka Kathy W. Warwick. Nestačí se jen hluboce napít, jde především o to, co pijete. V žebříčku nejlepších nápojů na žízeň například překvapivě nenajdete vodu.

Proč ne voda?

Vždy můžete sáhnout po sklenici vody, ale pamatujte na to, že obyčejná voda není tím nejlepším rehydratačním nápojem. Zatímco voda, neperlivá i perlivá, hydratuje tělo celkem dobře a rychle, nápoje s trochou cukru, tuku nebo bílkovin zaženou žízeň mnohem lépe a udrží vás hydratované na delší dobu.

Důležitý je objem i složení

Rozhodující je, jak naše tělo na nápoje reaguje. Jedním z klíčových faktorů je objem nápoje, jinými slovy, čím více ho vypijete, tím rychleji se nápoj vstřebá do vašeho krevního oběhu, kde může naředit tělesné tekutiny a hydratovat tělo. Množství vypitého nápoje je tedy klíčové pro hydrataci organismu.

Druhý důležitý faktor se týká nutričního složení nápoje. Bylo prokázáno, že mléko hydratuje tělo lépe než čistá voda, protože obsahuje laktózu, bílkoviny a tuky, které pomáhají zpomalit vyprazdňování žaludku a udrží vás déle hydratované. Mléko také obsahuje sodík, který funguje jako houba, nasaje tekutiny a zadrží vodu v těle, což má za následek menší tvorbu moči.

Fotografie: Pexels

Cukr můžete, ale s mírou

Obsah cukru v nápoji je velmi důležitý. Ovocné šťávy nebo Coca-Cola nejsou nutně tak účinné jako ty s nižším obsahem cukru. Mohou setrvat o něco déle v žaludku a vyprazdňovat se pomaleji ve srovnání s běžnou vodou, ale jakmile se dostanou do tenkého střeva, vysoká hladina cukru se během fyziologického procesu naředí. Tento proces ve skutečnosti vytáhne vodu z těla do tenkého střeva, aby se zředily cukry v těchto nápojích.

Pro zdraví vždy volte vodu

Pokud máte na výběr mezi sodou a vodou, vždy volte vodu. Vaše ledviny a játra jsou koneckonců závislé na vodě, aby se zbavily toxinů. Voda také hraje klíčovou roli v tom, aby pokožka zůstala jemná a pružná. Je to nejlevnější hydratační přípravek, který najdete.

Nejlepší hydratační nápoje

Zde je žebříček nejlepších nápojů na zahnání žízně a hydrataci organismu:

 • Odstředěné mléko
 • Perorální rehydratační přípravky používané k prevenci dehydratace po průjmu
 • Plnotučné mléko
 • Pomerančový džus
 • Cola
 • Ledový čaj
Fotografie: Freepik
 • Horký čaj
 • Izotonické nápoje
 • Neperlivá voda
 • Perlivá voda
 • Káva

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]