Nadměrná konzumace cukru má negativní dopad na celé tělo. Mezi příznaky patří i akné a tloustnutí

Fotografie: Pohled 111 / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Cukr je nezdravá složka potravy, která může mít vážný vliv na vaše zdraví. Pokud ho jíte příliš mnoho, je pravděpodobné, že se objeví tyto příznaky.

Ačkoli je cukr součástí mnoha potravin a pokrmů, jeho nadměrné množství může mít vážný dopad na lidské zdraví. Pokud byste ho jedli příliš, může dojít ke zvýšení hladiny glukózy v krvi, což je následně spojeno s mnoha riziky a může vést dle lékařky Amy Richter k řadě příznaků. Ty poté negativně ovlivňují každodenní život jedince a mohou mu způsobit značné potíže. Jakmile si jich na sobě všimnete i vy, co nejrychleji změňte svůj jídelníček.

Přibírání na váze

Nezdravé stravování, tedy i jídelníček plný cukrů, může vést k nezastavitelnému přibírání na váze a následné obezitě. Jedná se o poměrně častý problém, který v současné době trápí čím dál větší procento světové populace a způsobuje mnoho předčasných úmrtí, srdečních infarktů a dalších život ohrožujících problémů. Jak také uvádí server Healthline, největším nepřítelem lidského zdraví jsou slazené nápoje, které tvoří z velké části prázdné kalorie.

Časté deprese

Zatímco zdravá strava pomáhá zlepšovat náladu a podporuje kognitivní funkce, nadměrné množství cukru může vést k rozvoji deprese a úzkostí, uvádí studie z roku 2017. Rovněž pro pacienty může být obtížné zapamatovat si důležité věci a soustředit se na své každodenní úkoly. Ve většině případů se také objevuje snížená schopnost zvládat stres, s čímž nepomáhá ani meditace či jiné metody zklidnění mysli. Tyto problémy pak doprovází mnohdy i nespavost.

Crohnova choroba na sebe upozorní pomocí jasných varování. Patří mezi ně i bolest břicha a průjem

Akné po celém těle

Podle studie amerických vědců může mít nadměrný příjem cukru co dočinění s rozvojem akné kdekoli po těle. Nejčastěji však může být přítomno na obličeji a krku, ovšem někteří pacienti pociťovali jeho výskyt i na hrudníku a končetinách. V případě, že se s příznakem bez jasného důvodu potýkáte i vy, měli byste na nějakou dobu zkusit cukr ze svého jídelníčku vyřadit. Pokud nepomůže ani to, raději se poraďte se svým praktickým lékařem.

akné
Fotografie: Freepik

Nízká hladina energie

Ačkoli se může zdát, že cukr tělu energii spíše dodává, pokud je ho příliš, může být tento účinek opačný, varuje dále Amy Richter. Výrobky s jeho obsahem vedou pouze ke krátkému energetickému nárůstu, který je velmi rychle následován prudkým poklesem hladiny cukru v krvi. Tyto výkyvy snižují hladinu energie a způsobují ospalost. Podobně může za zvýšenou únavou stát dlouhodobý stres, což jsme již dříve na webu ZdravéStravování uváděli.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]