Dlouhodobý stres si vybere daň na celém těle. Projevuje se i pomocí snížené energie a akné

Fotografie: stuartpilbrow at Flickr / Creative Commons / Attribution-Share Alike 2.0

Pokud vás dlouhodobě ovládá stres, který nemáte pod kontrolou, můžete si na svém těle všimnout nepříjemných příznaků, jež mohou ovládnout váš každodenní život.

Napětí v každodenním životě cítí každý člověk, někdy je nižší, jindy vyšší, ale je součástí života a nelze ho zcela eliminovat. Důležité však je, aby toto fyzické nebo psychické napětí nepřerostlo ve stres, který vás začne ovládat tak, že budete pociťovat nepříjemné emocionální i tělesné příznaky.

Co si představit pod stresem?

V prvé řadě je důležité určit, co stres vlastně je. Jak uvádí McLeanHospital, stres je napětí zapříčiněné určitou výzvou, požadavkem nebo hrozbou, jimž můžete být vystaveni. Můžete se cítit zavaleni prací a nároky na vaši osobu, ocitnout se v situaci, již nemáte pod kontrolou, dostanete se do konfliktu, finančních potíží, může vás trápit zdraví – to všechno mohou být spouštěče, které vaše tělo i mysl dostanou do silného napětí, jež přerůstá ve stres, a vy následně můžete cítit nepříjemné příznaky.

Snížená energie a potíže se spaním

Server Healthline píše, že dlouhodobý stres je nejčastější příčinou chronické únavy a poruchy spánku. Oba příznaky mají za následek sníženou hladinu energie. Budete se cítit vyčerpaní, nebudete moct v klidu spánku, vaše mysl vás nenechá vypnout. Budete mít potíže s usínáním a ráno po probuzení se nebudete cítit odpočinutí.

Nečekaný výskyt akné

Když se cítíte ve stresu, všimněte si, že se neustále dotýkáte svého obličeje. Tím přenášíte bakterie na svou pleť, což má za následek rozvoj akné. To mohu jen potvrdit, akné spojené se stresem je i můj problém. Neustále si sahám na tvář, opírám si obličej o ruce a soustředím se na řešení. Stres však nemusí být jediným důvodem, podívejte se, jaké jsou příčiny vzniku akné podle místa jeho výskytu na našem webu ZdravéStravování.

Domácí pomoc při vysokém krevním tlaku: Mezi účinné postupy patří i snížení příjmu soli

akné
Fotografie: Freepik

Nevysvětlitelná chronická bolest

Na bolest si často stěžují lidé, kteří se neustále cítí ve stresu. Může za to zvýšená hladina kortizolu, stresového hormonu, v těle. Bolest můžete cítit především v oblasti zad a samozřejmě nejčastějším zdravotním problémem, který je spojen se stresem, je bolest hlavy.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]