Osteoartróza postihuje pohybový aparát. Zmírnit bolest lze i přírodní cestou

Osteoartróza může člověka dost potrápit. Jelikož se jedná o nemoc, která postihuje pohybový aparát, je schopná dotyčného velice limitovat pro bolestivost celého těla. V případě osteoartrózy je vhodné samozřejmě užívat léčiva doporučená odborníky, avšak jsou tu i jiné možnosti, jak své zdraví podpořit jinak, například přírodními preparáty. Nevěříte? Čtěte dál.

Co je osteoartróza a jak vzniká?

Osteoartróza je degenerativní onemocnění již zmíněného pohybového aparátu. Postihuje především klouby, chrupavky a kosti v těle. Její první příznaky mohou zpozorovat především někteří starší lidé. Postihuje totiž z větší části lidi nad 65 let věku. Velmi vzácně se může objevit u ročníků mladších. Mezi hlavní příznaky můžeme zařadit: ztuhlost a bolestivost kloubů, omezenou pohyblivost, svalovou slabost až atrofii, nebo vytvoření kostních výrůstků.

Jak pomoci přírodní cestou

Nejen léky vám uleví od otoků a bolestí kloubů, existují i tyto metody, které můžete vyzkoušet jako podpůrnou terapii při léčbě osteoartrózy:

  • Teplé a studené obklady: vhodné proti bolestem, ty teplejší obklady jsou pak skvělé proti ztuhlým kloubům, pomohou je uvolnit (obklad zhotovíte jednoduše zahřátím ručníku na topení, nebo namočením do teplé vody, stejně tak u studeného obkladu, kdy ručník můžete dát na chvíli do mrazáku, lednice, anebo zvlhčit studenou vodou).
  • Použití kompresivních obvazů či punčoch: může pomoci zmírnit taktéž bolestivost svalů, nebo například křeče.
  • Lázeň z Epsomské koupelové soli: naložte se do vany a udělejte si koupel ze soli Epsom, uleví celému tělu a pomůže proti zánětům a bolestem kloubů. Obsahuje totiž vysoké množství hořčíku. Zakoupíte ji v jakékoliv lékárně. Koupel zhotovíte tak, že použijete asi dva šálky soli do plně napuštěné vany. Lázeň si dopřávejte asi půl hodiny při teplotě 38 stupňů Celsia.

Použití léčebných mastí a krémů

Na trhu jsou k dostání i různé druhy mastí a krémů, které vám od bolestivosti kloubů a svalů rovněž uleví. Můžete použít například krémy s obsahem analgetik, jako je například Ibuprofen, nebo čistě přírodní masti s obsahem kapsaicinu, který vaše tělo řádně prohřeje a uleví. I koňské mazání je vhodné, protože obsahuje mnoho léčivých bylin. Pokud si výběrem mastí nejste sami jistí, vždy se poraďte se svým ošetřujícím lékařem.

Další podpůrné léčebné metody

K léčbě osteoartrózy můžete přispět i čistě přírodními aspekty, jako je například popíjení zeleného čaje, který působí přirozeně protizánětlivě, jelikož obsahuje polyfenoly. Vždy jej ale užívejte s mírou. Další zázračnou potravinou, která může pomoci zmírnit příznaky osteoartrózy je zázvor. Z něj si můžete dělat odvary, výluhy, taktéž čaje. Zároveň zázvor blahodárně působí i na žaludek a celkově zažívání. V neposlední řadě vyzkoušejte i kurkumu, která obsahuje látky působící proti bolestem, zánětům a ztuhlosti! Škála možností jak svému tělu ulevit je téměř nevyčerpatelná.

Fotografie: Freepik