Důchodkyni visel život na vlásku. Samotest odhalil, že za to mohl nedostatek vitamínu B12

Fotografie: Depositphotos

Vitamín B12 je důležitý prvek, který je nezbytný pro udržení optimálního zdraví těla a organismu. Pokud ho nemáte dostatek, zakročte, než bude pozdě.

Vitamín B12 je důležitý prvek, který v lidském těle zastává řadu nezbytných funkcí. Proto, jak uvádí web Tudasfaja, jeho dopady na organismus mohou být fatální – v některých případech dokonce může vést k necitlivosti kdekoli na těle, častým závratím, a dokonce i samotné smrti. Pokud tyto příznaky na sobě rozpoznáte, co nejdříve se poraďte se svým lékařem, který vám pomůže obnovit jeho hodnoty.

Časté závratě a necitlivost

Závratě patří mezi nejběžnější příznaky nedostatku vitamínu B12. V tomto případě se nejčastěji objevují poté, co se postavíte nebo dosednete na židli, a to zejména u starších lidí a seniorů. Dále byte si také měli dávat pozor na necitlivost a pocit mravenčení, který se může objevit kdekoliv na těle. Toto nepohodlí může nastat v důsledku poškození nervů, protože buňky dostávají méně kyslíku.

Bledost a zapomnětlivost

Vzhledem k tomu, že vitamín B12 hraje důležitou roli při tvorbě červených krvinek, jeho nedostatek může způsobit také bledost tváře. Pokud se tento příznak objeví, měli byste se podle lékařky Madeline Knott co nejdříve obrátit na odborníka, protože může odkazovat již na velké potíže. Podobně byste měli učinit také v případě, že vás začala trápit zapomnětlivost – například si nedokážete vzpomenout na jména přátel nebo kam jste dali klíč od zámku.

Svalová slabost a problémy se zrakem

Pomoc byste měli vyhledat také v případě, že na sobě neustále pociťujete svalovou slabost. Ta se může projevit například neschopností vykonávání běžných úkolů, které jste zvládali dříve, a potřebou si častěji odpočinout. Stejně tak byste neměli přehlížet problémy se zrakem, jako je například citlivost na světlo, plovoucí skvrny před očima a dvojité vidění. Jedná se totiž o další běžné příznaky nedostatku vitamínu B12.

Nedostatek vitamínu D ničí zdraví 89 % lidí. Jde o základní látku, bez které organismus trpí

oko
Fotografie: Freepik

Neustálý pocit únavy a ospalosti

Častý pocit únavy a ospalost mohou odkazovat na mnoho problémů, jako jsou například potíže s ledvinami, na což jsme vás na webu ZdravéStravování již upozorňovali. Mnohdy se však také může jednat o dopad nedostatku vitamínu B12, neboť tělesné buňky v takovém případě nezískávají dostatek kyslíku, což má za následek neustálou únavu.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]