Cibulové slupky jsou skrytý poklad, který mnoho lidí kvůli nevědomosti vyhazuje

Fotografie: Depositphotos

Skutečná síla cibulových slupek je mnohým z vás skryta. Poznejte ji a využijte ji pro posílení zdraví svého organismu.

Skutečné poklady se nenacházejí v bankách a nebankovních institucích, ale jsou leckdy ukryté na těch nejnepravděpodobnějších místech – třeba ve spíži. Cibuli kuchyňskou (latinsky Allium cepa) jistě všichni znáte. Běžně ji používáte při vaření, pro barvení velikonočních vajec nebo jako hnojivo a pesticid na zahradě. Ovšem možná jste nevěděli, že její slupky využijete i k posílení vlastního zdraví. Stačí si z nich připravit vitamíny, vlákninou a dalšími živinami nabitý elixír – zjistěte, jak na něj, radí lékařka Jillian Kubala.

Více živin než samotná zelenina

Cibule obsahuje nepřeberné množství zdraví prospěšných látek, avšak jejich největší koncentrace není v samotné zelenině, ale v její slupce. Cibulové slupky obsahují flavonoidy – za zmínku stojí rutin, který příznivě ovlivňuje pružnost cév a pomáhá předcházet křečovým žilám a hemoroidům, a kvercetin, jenž pomáhá snižovat riziko vzniku krevních sraženin, brání poškození cév volnými kyslíkovými radikály a napomáhá udržování průchodných a čistých cév.

Dalšími cennými živinami jsou allicin (přírodní antibiotikum), minerály vápník, draslík, hořčík, železo, jód, mangan, a jiné, a v neposlední řadě vitamíny C, D, E, B6 a B12. Pravidelnou konzumací „slupkového elixírusnížíte mj. riziko rozvoje diabetu 2. typu, obezity či zažívacích potíží. Cibulové slupky rovněž napomáhají snížení rizika propuknutí kolorektálního karcinomu či onemocnění oběhové soustavy.

Čaj z cibulových slupek pijte před spaním

Zaujaly vás benefity, které cibulové slupky nabízí? Neváhejte a připravte si z nich skutečnou vitamínovou a živinovou vzpruhu. Na přípravu očišťujícího a zdraví prospěšného čaje budete potřebovat pouze vodu a cibulové slupky. Ty můžete použít jak „čerstvé“, tak usušené a uskladněné. K přípravě jednoho šálku nápoje budete potřebovat 250 mililitrů vody a hrst drcených cibulových slupek. Vodu jednoduše přiveďte k varu a vhoďte do ní slupky, které krátce povařte (asi 1 minutu).

Fotografie: Freepik

Poté hrnec odstavte z plotny a nechte 15 minut louhovat. Po uplynutí potřebné doby čaj jednoduše sceďte a průběžně popíjejte. Jelikož kvercetin napomáhá i ke zklidnění mysli, je dobré výluh konzumovat těsně před spaním. Abyste pocítili pozitivní účinek cibulových slupek na váš organismus, je nicméně nutné, abyste si čaj připravovali denně alespoň po dobu 1 měsíce. Krátkodobá konzumace má jistě také zdravotní přínos, ale ten není na první pohled rozpoznatelný.

Zdroj: Healthline, National Library Of Medicine, ScienceDirect, MDPI

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]