Co se skrývá za slintáním v noci na polštář? Pravdu zná jen málokdo

Fotografie: Depositphotos

Stává se vám, že se ráno probudíte celý poslintaní, ale nevíte proč? Odborníci nyní přišli s jasnou odpovědí, která vše vysvětluje.

Ačkoliv řadu z nás trápí během spánku především silné chrápání nebo ucpaný nos, občas naše klidné snění může narušit také přílišné slintání. Přestože se však tato skutečnost může zdát trošku potupná, zejména když v posteli spíte se svým partnerem, nemusíte se ničeho obávat – jde o naprosto přirozený jev, za který by se neměl nikdo stydět. Co to ale vlastně znamená? Více prozradila lékařka Debra Sullivan.

Sliny jsou pro nás velmi důležité

Každý náš spánkový cyklus má tři hlavní fáze, kterými jsou lehký spánek, hluboký spánek a spánek REM – během fáze REM se naše tělo zcela uvolní a některé mozkové funkce zcela vypnou, včetně polykací funkce. Sliny se proto v důsledku hromadí v našich ústech, což může v některých případech způsobit jejich únik, neboť je nedokážeme spolknout.

Fotografie: Freepik

Je třeba poznamenat, že sliny jsou ve skutečnosti cukr vylučovaný slinnými žlázami, který udržuje vlhkost v ústech, abychom mohli mluvit, polykat potravu a také ji správně trávit – to především díky prospěšným enzymům, jež obsahují. Množství slin, které během noci člověk vyloučí, je zcela subjektivní. Existují však faktory, jež této nepříjemnosti napomáhají nejvíce.

Spaní s otevřenými ústy

Když spíme, naše svaly, zejména obličejové, se mohou uvolnit, což způsobí, že se naše ústa v některých případech mírně otevřou. Protože je však uvolněna i polykací funkce, sliny nahromaděné v ústech mohou vytéct, a zaneřádit tak váš povlak na posteli. Tento problém však častěji potkává lidi, kteří spí na boku nebo na břiše. Pokud tedy máte problémy s častým nočním slintáním, zkuste se někdy vyspat na zádech a posuďte, zda je pro vás tato poloha lepší.

Ucpání nosu

V důsledku nachlazení nebo některých alergií se nám může během spánku ucpat nos, a bránit nám tak v dýchání, kvůli čemuž však otevíráme ústa, abychom se mohli opět nadechnout. Jak však bylo popsáno výše, nahromaděné sliny v ústech tak mohou snadno vytéci, tedy pokud nespíte na zádech.

Dejte si však pozor

Pokud vás trápí časté noční slintání, měli byste si dát také pozor, abyste si tuto nepříjemnost nespletli s hypersalivací, která se může objevit během spánku. Ta je způsobena nadbytkem slin v ústech, jenž byl způsoben nadměrnou produkcí slinných žláz, například v důsledku zubní či ústní infekce, zažívacích poruch, nebo dokonce hladu. V takovém případě byste měli co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc.

Zdroj: Healthline, Healthline, WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]