Konopná semínka – koktejl zdraví

V posledních letech začínají lidé mnohem více přemýšlet nad potravinami, které jedí a zajímají se o své zdraví. K zdraví prospěšným potravinám se řadí i konopná semínka. Patří k výživě lidské civilizace už po mnoho staletí. Již Buddha je konzumoval při své cestě k osvícení.

Koktejl vitamínů a minerálů

Konopná semínka obsahují zhruba 20 aminokyselin a z toho je 8 esenciálních. Jsou to právě ty, jenž si lidské tělo samo neumí vytvořit. Esenciální aminokyseliny se do organismu dostávají právě díky zdravých potravin. V konopném semínku je také obsaženo mnoho bioaktivních látek: vitamíny B1, B2, E, minerály a stopové prvky: železo, vápník, hořčík, draslík, zinek, fosfor. Jestliže hledáte potravinu s vysokým obsahem sacharidů, bílkovin, rostlinných sterolů, pak jsou to zaručeně konopná semínka. Nechybí ani esenciální nenasycené mastné kyseliny omega 3 a omega 6, fytosteroly, lecitin a chlorofyl.

Účinky na lidské zdraví

Jmenované látky pomáhají snížit hladinu cholesterolu, mají protizánětlivé účinky a výrazně se podílí na zlepšení regenerace a posílení imunity. Semínka jsou vhodná u bezlepkové diety, pro absenci lepku. Hrstka chutných semínek denně je plně vystačující dávka nezbytně důležitých živin, pro lidské tělo. Semínka se mohou pojídat přímo nebo je pražit s cukrem či solí. Vhodné jsou i jako přídavek do salátů, těstovin, pomazánek, jogurtů a pečiva. Doporučuje se konzumovat semínka nejen, jako prevence, ale hlavně lidé se zvýšenou fyzickou i psychickou zátěží.

Předcházejí nemocem

Lékaři je oceňují především pro jejich vliv na kardiovaskulární onemocnění, metabolické potíže, hormonální změny, hydrataci organismu i pokožky, vývoj mozku, k mírnění projevů lupénky a jiných kožních nemocí či ekzémů. Jsou výbornou prevencí proti onemocnění rakovinou, roztroušenou sklerózou, Alzheimerovou a Parkinsonovou chorobou. Vhodné jsou také pro kojící matky, protože podporují laktaci. Do jídelníčku je zařazujte už i dětem. Podporují paměť, vývoj mozku a koncentraci.

Fotografie publikována se svolením Supertrooper Photography/FreeDigitalPhotos.net