Léčbu demence je třeba zahájit včas. Mezi běžné příznaky patří i změny nálad a špatná paměť

Fotografie: Depositphotos

Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, raději co nejrychleji navštivte svého praktického lékaře. Mohlo by se jednat o obávanou demenci.

Demence je neurodegenerativní onemocnění, které představuje vážné nebezpečí pro lidské zdraví. Je proto důležité, abyste v případě rozpoznání jejích příznaků byli na pozoru a raději co nejrychleji navštívili odborníka. Mezi ty patří dle lékařky Susan W. Lee například problémy s řečí, s koncentrací, neschopnost přijímat změny a mnoho dalších. Čím dříve přitom začnete s léčbou, tím lépe budete schopni zvládat nebezpečné příznaky.

Nejčastější příznaky demence

Příznaky demence se mohou lišit jednotlivec od jednotlivce, téměř v každém případě postihuje paměť, znemožňuje pacientovu schopnost myslet selským rozumem, mluvit a také ovládat své chování, vysvětluje doktorka Lee. Pokud byste je tedy na sobě rozpoznali, raději se co nejrychleji poraďte se svým praktickým lékařem – ten vám pomůže stanovit diagnózu a doporučí následnou léčbu. Mezi nejčastější příznaky tohoto onemocnění patří následující:

  • Špatné vyrovnávání se se změnou, a to včetně změn v každodenním rozvrhu.
  • Problémy s vytvářením krátkodobé paměti.
  • Neschopnost mluvit zřetelně a celkové potíže s vyjadřováním se.
  • Pacient má neustále nutkání opakovat stejná slova.
  • Potíže s orientací.
  • Pro některé pacienty může být těžké také udržení pozornosti.
  • Časté změny nálady, včetně deprese, frustrace a neustálého hněvu.
  • Ztráta zájmu o jakékoli koníčky a kontakt s lidmi.
  • Obtížnost při plnění každodenních úkolů.

Před Alzheimerovou chorobou ochrání účinná prevence. Pomůže i pohyb a úprava jídelníčku

Příčiny a prevence demence

Jakmile na sobě tyto příznaky rozpoznáte, zamiřte co nejrychleji k lékaři, který vám pomůže s léčbou problému. Demence může mít dle souhrnného článku v časopise Lancet řadu příčin, obecně souvisejících s úbytkem nervových buněk nebo narušením jejich funkce. Nejčastěji jde o neurodegenerativní onemocnění jako Alzeimerova choroba, případně také nádory či infekce mozku, metabolické poruchy aj. Na ZdravémStravování jsme psali o frontotemporální demenci herce Bruce Willise.

Fotografie: Pixabay

Proti onemocnění můžete dle serveru Healthline bojovat ještě předtím, než propukne, a to zejména prostřednictvím prevence. Ta se týká zejména zvládání svých emocí a udržení psychické pohody, například meditací nebo řízeným dýcháním. Neméně důležitá je také zdravá strava a vyhýbání se škodlivým návykům, jako je kouření a nadměrné pití alkoholu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]