Lymská borelióza začíná vyrážkou a končí až problémy s pohybem. Včasná léčba je klíčem

Fotografie: Depositphotos

Lymská borelióza je nebezpečné onemocnění, které se může závažně podepsat na vašem zdraví. Rozpoznat ji však můžete včas, a to pomocí typických příznaků.

Lymská borelióza je vyčerpávající a zároveň velmi nebezpečné onemocnění, které zpravidla způsobují bakterie spirochety – ty mohou na člověka přenést zejména klíšťata, jež se běžně vyskytují v českých lesích a loukách. Je proto velmi důležité, abyste byli vždy schopni rozpoznat jeho typické příznaky a začali s léčbou včas, protože v opačném případě může mít velmi závažný dopad na vaše zdraví, říká doktorka Xixi Luo.

Vyrážky

Při kousnutí nakaženým klíštětem se na vaší pokožce může objevit charakteristická vyrážka, která často připomíná celistvý červený ovál a má ve svém středu tzv. červené oko. Obvykle nebývá svědivá, ale může se začít sama od sebe zvětšovat či zmenšovat, a to i v případě jejího neléčení – důvodem je především skutečnost, že se infekce šíří do kožních tkání a poté ustupuje.

Repelenty z kuchyně, které klíšťata nesnáší: Esenciální oleje, oregano nebo hřebíčková nať

Únava

Dalším častým příznakem lymské boreliózy bývá také silná únava, vyčerpání a nedostatek energie – dokonce vám může připadat, jako by únava ovládala celé vaše tělo, a v některých případech vás může i přemoci. Stejně tak se může objevovat střídavě, a to každých několik týdnů, přičemž následně sama od sebe ustoupí. Je také možné, že budete potřebovat spát o jednu či více hodin déle než obvykle.

Bolestivé, ztuhlé nebo oteklé klouby

Bolest a ztuhlost kloubů patří k časným boreliovým příznakům. Postižená místa mohou být v tomto případě zanícená, teplá na dotek, bolestivá a oteklá – v některých kloubech také může dojít ke ztuhlosti a omezení rozsahu pohybu. Samotná bolest se také může přesouvat do krku nebo pat a objevovat se střídavě. Nejčastěji však postihuje především velké klouby.

unavený muž
Fotografie: Pexels

Bolesti hlavy, závratě a horečka

Dalšími běžnými příznaky tohoto onemocnění jsou bolesti hlavy, závratě, horečka, bolesti svalů a malátnost. Ty se mohou objevit již do jednoho týdne od nakažení, ale nebývají zpravidla nijak intenzivní. Po uplynutí delší doby se může objevit pocit nejistoty nebo neschopnost koordinovat své pohyby, potíže při chůzi a problémy s rovnováhou.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]