Místo klasické rýže si dopřejte černou. Detoxikuje tělo a zlepšuje trávení

Černá rýže je vysoce prospěšné starověké zrno, které se používá ke zlepšení funkce jater, žaludku a ledvin. Setkat se s ní můžete i pod pojmy zakázaná rýže, byla vyhrazená pouze pro čínskou královskou hodnost po stovky let anebo indiánská či divoká rýže. Černá rýže má tmavě purpurovou až černou barvu s ořechovou, lehce sladkou chutí.

Právem je považována za superpotravinu, kvůli svému vysokému obsahu živin a díky tomu, že má vysoký obsah antokyanů, které rýži dodávají její jedinečné zbarvení. V tradiční čínské medicíně se dokonce považuje za tonikum krve.

Vnější slupku má jako cca hnědá rýže, takže je trochu časově náročnější na vaření, ale proces můžete urychlit namočením rýže předem do vody – stačí na hodinu. Obsažené antokyany mohou pomoci v boji proti závažným zdravotním problémům, jako je rakovina a srdeční choroby.

Rýže s největším množstvím antioxidantů

Jedna porce černé rýže obsahuje pouze kolem 160 kalorií, ale má vysoký obsah flavonoidových fytonutrientů. Černá rýže je také bohatým zdrojem důležité vlákniny, podstatného obsahu minerálů a rostlinných bílkovin.

I tato potravina, jako mnoho jiných, byla pod drobnohledem vědců, kteří zjistili, že je to „užitečné terapeutické činidlo pro léčbu a prevenci nemocí spojených s chronickým zánětem“. Černá rýže zlepšuje zdraví různými způsoby, uvádíme některé z jejich zdravotních výhod:

  • Pomáhá předcházet obezitě – Výzkum ukázal, že odrůdy celozrnné rýže, jako je právě černá rýže, mohou pomoci zabránit rezistenci na inzulín, a tak snižují riziko obezity.

  • Chrání zdraví srdce – Omezuje tvorbu plaků v tepnách, a tak chrání před infarkty a mozkovou příhodou. Navíc je plná fytochemikálií, které udržují zdravé hladiny cholesterolu.

  • Posiluje imunitu – Je bohatá na antioxidanty, které posilují imunitu, bojují se záněty, posilují funkci mozku a odstraňují poškození volnými radikály.

  • Je bezlepková – Tato odrůda rýže je bezlepková, takže je zdravou alternativou pro pšenici, žito a ječmen.

  • Prevence cukrovky – Studie prokázaly, že konzumace černé rýže může zabránit cukrovce, protože zpomaluje vstřebávání cukru v krvi a reguluje hladinu cukru v krvi.

  • Detoxikuje organismus – Má výtečnou schopnost čistit tělo a navíc obsažené antioxidanty snižují oxidační stres a čistí játra a tepny od toxinů.

  • Prospívá trávení – Černá rýže má vysoký obsah vlákniny, která zamezuje problémům s trávením, jako je nadýmání či zácpa.Řekněte ostatním, co si myslíte