Léčivé vlastnosti hořčice, o kterých jste pravděpodobně nikdy neslyšeli. Stačí si připravit jednoduchou vodní lázeň

Fotografie: Depositphotos

Hořčici zná většina z nás jako skvělé dochucovadlo. Ti, co byli na vojně, vědí, že s hořčicí se dá sníst každé jídlo, byť by bylo nedochucené nebo jinak zfušované. Z hořčice však připravíte i skvělou lázeň.

Hořčici člověk pěstuje už od starověku. A v té době se také poprvé začalo ve velké s praktikami, které moderní člověk trošku pozapomenul – s hořčicovými lázněmi. Taková lázeň má při tom celou řadu blahodárných účinků. Navíc si ji doma může doma snadno připravit každý, hořčici koupíte v každém supermarketu doslova za pár korun.

Fotografie: Freepik

Uvolňuje svaly

Ať už vás trápí křeče či zatuhlé svalstvo, hořčičná lázeň vám může od těchto potíží rychle ulevit. Smíchejte dvě polévkové lžíce hořčice se dvěma lžícemi koupelové soli, nejlépe s příměsí magnézia. Tuto směs rozmíchejte v teplé vodě a do koupele se naložte na dvacet až třicet minut. Aby vám voda ve vaně nevystydla, můžete ji zpočátku naplnit jen z poloviny a dopouštět do ní horkou vodu tak, jak bude koupel stydnout. V koupeli byste měli vydržet v klidu, dýchejte zhluboka a stejnoměrně, aby na vás mohly správně působit výpary z koupelové soli i hořčice.

Pokud vás trápí jen lokální svalové potíže, například namožená ruka z nějakých domácích prací, můžete si namísto koupele dopřát hořčicový zábal. V tomto případě rozmíchejte odpovídající množství hořčice s hladkou moukou v poměru jedna ku dvěma tak, aby vznikl hustý krém. Ten si naneste na postižené místo. Krém následně zabalte do obvazu a nechte působit zhruba půl hodiny, zatímco budete v klidu relaxovat.

Fotografie: Freepik

Pleťová maska

Z hořčice můžete připravit i skvělou pleťovou masku. Hořčice totiž obsahuje kromě celé řady antioxidantu větší množství vitamínu E a má silné protizánětlivé účinky. Díky tomu vám pleťová maska z hořčice může pomoci od akné, černých teček a dalších nedostatků problematické pleti. Stačí na obličej nanést tenkou vrstvičku hořčice a nechat ji působit po dobu asi 15 minut.

Při používání této masky je třeba dát pozor na oči, hořčice v nich nepříjemně štípe. Po uplynutí čtvrt hodiny obličej pečlivě omyjte nejprve teplou a pak studenou vodou. Nepoužívejte mýdlo ani další čisticí prostředky a pokožku důkladně otřete. Takovouto pleťovou masku si můžete klidně dopřávat každý den. Vybírejte však hořčici, která nebude mít mnoho přísad, nejvíce se hodí bio hořčice.

Zdroj: Byrdie

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]