Zdravá podobnost, aneb účel nebo náhoda?

Zdravá podobnost – tak by se dvěma slovy dal shrnout dnešní článek. O tom, že příroda je mocná čarodějka, vám zde jistě nemusíme psát sáhodlouhé texty, ovšem jestli něco stojí za pozornost, pak jsou to potraviny, které věrně napodobují lidské orgány – a co víc, mají na ně více než pozitivní účinky! Životní styl a strava mají zásadní vliv na lidské zdraví a onemocnění, jež mohou protínat vaše životy a ačkoli je tohle velice dobře známá věc, mnoho lidí na to – s oblibou – zapomíná. Chcete žít dlouho? Pak se stravujte zdravě! V dnešním článku vám představíme několik potravin, které jsou podobné částem lidského těla, na které navíc působí blahodárně. Jdete s námi prozkoumat tuto zdravou podobnost?

Zdravá podobnost – náhoda či hříčka přírody?

Následujících deset potravin vám na první pohled připomene části lidského tělaženské prso, mozek, kost či oko. Pojďte se společně s námi podívat na tuto hříčku přírody, která si určitě zaslouží vaší pozornost.

 • Mrkev – oko

  carrot-eyeTaké jste si někdy všimli, že rozkrojená mrkev vypadá jako lidské oko? Pak vás překvapíme skutečností, že dokonce i obsahuje jisté vzorce, které připomínají zornici a duhovku. Pro mrkev je typická oranžová barva – ta je způsobená barvivem beta-karotenem, který pomáhá udržet váš zrak ve zdravé kondici. Jako třešničku na dortu dodáme, že oko chrání i proti šedému zákalu či dalším onemocněním.

 • Grapefruit – prso

  Nejen samotný grapefruit, ale i všechny citrusové plody věrně připomínají mléčné žlázy. Obsahem grapefruitů jsou látky známé jako limonoidy, které zabraňují vzniku rakoviny.

 • Rajče – srdce

  Zdravá podobnost se nevyhnula ani této červené kuličce. Rajče napodobuje lidské srdce velmi věrně, navíc obsahuje lykopen, což je látka, která působí jako antioxidant při srdečně-cévních onemocněních. Navíc je dokázáno, že kdo konzumuje lykopen, snižuje tam riziko srdečních onemocnění.

 • Hrozny – plíce

  grapesJestliže chcete potravinu, která se podobá sklípkům v plicích, podívejte se na hroznové víno – zdravá podobnost jako vyšitá. Je dokázáno, že strava bohatá na hrozny působí preventivně proti rakovině plic. Náhoda? Hroznová semínka obsahují proanthocyanidin – látku, která může snížit následky astmatu.

 • Celer – kost

  Možná vám uniklo, že stonek celeru vypadá jako kost. Pak vás jistě nepřekvapí, že v sobě obsahuje látky blahodárné pro výživu kostí – křemík a sodík. Kdo chce tedy posílit kosti, měl by baštit celer!

 • Vlašský ořech – mozek

  11-types-of-food-that-resemble-body-organs-they-treatTak tahle zdravá podobnost vám jistě neunikla. Vlašský ořech byť na jediný pohled připomíná mozek, nemluvě o skutečnosti, že se jedná o nejlepší zdroj pro jeho výživu. Vlašské ořechy obsahují omega-3 mastní kyseliny, kyselinu listovou a vitamín E.

 • Zázvor – žaludek

  Je známo, že zázvor napomáhá trávení – je tedy náhoda, že vypadá stejně jako žaludek? Již po staletí je využíván jako přírodní lék pomáhající na potíže se žaludkem. Typická chuť zázvoru je dána fytochemikálií gingerol.

 • Batáty – slinivka břišní

  Batáty na první pohled připomenou slinivku břišní a je o nich známo, že obsahují vitamín B6, který zabraňuje rozvoji rakoviny slinivky břišní. Opět náhoda, nebo účel matičky přírody?

 • Avokádo – děloha

  Další zdravá podobnost týkající se ženského těla – avokádo a děloha. Kdo konzumuje toto ovoce, pomáhá sám sobě k vyváženosti hormonů a zároveň slouží jako prevence rakoviny děložního čípku. A ještě jedna zajímavost pro vás: miminku trvá 9 měsíců, aby se se v děloze plně vyvinulo, stejně jako trvá avokádu na chlup stejný čas, než se vyvine z květu do zralého ovoce!

 • Houba – ucho

  Rozkrojte houbu a všimněte si toho tvaru  nepřipomene vám něco? Ano, je to zdravá podobnost lidského ucha! Není proto žádným překvapením, že se houby vyznačují pozitivním účinkem na zdravý sluch.

Obrázek: docakilah.wordpress.com, healthyfoodhouse.com, jewsnews.co.il, celestialhealing.net

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]