Máta je všestranným pomocníkem při hubnutí, bolestech i nachlazení

Máta je bylina, kterou každý z nás dobře pozná po čichu. Asi žádná jiná bylinka není tak silně aromatická. Pokud máte zahrádku, rozhodně by neměla chybět ani na vašem záhonku. Na zimu se dá snadno usušit, zamrazit a používat ji na různé zdravotní neduhy až do dalšího roku. Můžete si z ní uvařit velmi chutný a osvěžující čaj nebo ji přidávat i do různých dezertů, kde krásně zvýrazní sladkou chuť.

Na trávení, rýmu i hubnutí

Pro mnoho lidí je bohužel výrazná chuť máty nepříjemná, ale tato mocná bylinka rozhodně stojí za vyzkoušení, jelikož dokáže opravdu pomoci, obzvlášť v kombinaci s vhodnými léčebnými postupy. Dobře nejspíš znáte léčebné účinky máty na trávení. Výrazně zlepšuje žaludeční potíže, jelikož podporuje vylučování žaludečních šťáv a urychluje trávení. Velmi rychle vám pomůže i při nevolnostech, nechutenství nebo nadýmání. Upravuje funkci střev a uvolňuje křeče.

Kromě toho ji můžete samozřejmě využít i k léčbě všech respiračních chorob. Snadno si poradí s rýmou, kašlem i bolestí v krku. Mátu je dobré konzumovat také jako čaj, který je určen ke každodennímu doplňování pitného režimu. Snadno se v těle vstřebává, skvěle chutná a zahání i hlad, protože obsahuje zvláštní éterické oleje. Pokud potřebujete zhubnout, pomůže vám právě mátový čaj.

Mast proti bolestem i ústní voda

Máta se však dá velmi vhodně využívat také zevně, a často se proto přidává i do různých mastí a balzámů. Mentol, což je aromatická látka, kterou máta peprná obsahuje, příjemně chladí a znecitlivuje. To ji činí ideálním pomocníkem při bolestivosti kloubů nebo svalů, podráždění kůže nebo na svědění. Je účinná například na léčbu ekzému nebo kopřivky.

Dobrým nápadem je použít mátu také k osvěžení dutiny ústní a k léčbě potíží spojených s dásněmi či zuby. Můžete si například připravit odvar, který poslouží jako ústní voda. Nejenže máta dezinfikuje, ale i váš dech díky ní bude mnohem příjemnější.

Vedlejší účinky

Dobrou zprávou nejen pro alergiky je i to, že užívání máty se nepojí s téměř žádnými vedlejšími účinky. Bylinka se dá bez obtíží užívat i dlouhodobě, není třeba bát se pít odvar z máty klidně denně. Při lokálním použití na kůži však v malém procentu případů může vyvolat alergickou reakci. V takovém případě samozřejmě používání máty ihned ukončete a případně se poraďte s lékařem.

Fotografie: Pixabay

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]