Tyto krevní skupiny jsou pro klíšťata jako sladký nektar. Pokud ji máte, raději se v přírodě chraňte

Fotografie: Dunpharlain / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Kousnutí od klíštěte je velmi nebezpečný problém, který může vyústit v nakažení boreliózou. Existuje jedna krevní skupina, která je ohrožena nejvíce.

Někteří lidé přitahují podle nové studie klíšťata více než ti ostatní. Faktorem, který rozhoduje o tom, zda mezi ně patříte i vy, je především vaše krevní skupina – parazité ji dokážou již na několik metrů vycítit. Pokud tedy chodíte často do lesa a problém se týká právě vás, měli byste být obzvláště na pozoru. Kousnutí od klíštěte může vést v některých případech také k nakažení boreliózou, říká doktor Brian Mastroianni.

Klíšťata a krevní skupina

Klíšťata, která mohou přenášet nebezpečné nemoci, jako je zejména borelióza a klíšťová encefalitida, se začínají množit během jarních měsíců. Na loukách či v lesích je najdete nejčastěji během léta. Tito parazité loví svou kořist tak, že čekají v trávě nebo keřích, dokud se oběť nedostane dostatečně blízko. Jakmile se tak stane, zavrtají se do kůže a začnou čerpat krev. Mnozí lidé však netuší, že napadení klíšťaty může záviset na různých faktorech, včetně vaší krevní skupiny.

Studie provedená na Masarykově univerzitě v Brně ukázala, že klíšťata dávají přednost lidem s krevní skupinou A. To potvrdily také výsledky studie, které se zúčastnilo 100 osob – až 36 % útoků klíšťat bylo směřováno právě na jedince s krevní skupinou A, zatímco u lidí s krevní skupinou B se jednalo pouze o 15 % případů. Stejně tak vyšlo najevo, že v určitém ohrožení mohou být také jedinci s krevními skupinami AB a 0, i když v menší míře.

Fotografie: Dunpharlain / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Rozpoznání hmyzího kousnutí ušetří spoustu komplikací. Mezi rozdíly patří tvrdost a zarudnutí

Jak se chránit

Lze tedy říci, že lidé s krevní skupinou A jsou nejvíce náchylní k nakažení klíštětem. Ohrožen však může být naprosto každý, a proto je důležité před návštěvou lesa nebo louky vždy přijmout preventivní opatření, která vás před parazitem pomohou ochránit:

  • Vhodně se oblékněte a snažte se zakrýt co největší povrch kůže, například pomocí dlouhých kalhot a trika s dlouhými rukávy.
  • Používejte osvědčené repelenty, které mohou klíšťatům ztížit přístup k vaší pokožce.
  • Vyhýbejte se místům s vysokou trávou, zejména ve vlhkých oblastech, kde mohou klíšťata číhat.

Po návratu z oblasti, kde se vyskytují klíšťata, si důkladně prohlédněte své tělo, zda na něm nejsou parazité, a případně je co nejdříve odstraňte.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]