I v zimě nás ohrožují vši – čepice mohou být jejich dopravní prostředek

Už jen samotné slovo vši stačí k tomu, aby se člověk začal škrábat na hlavě a prohlížet si vlasy. Zdá se, že podzim a zima je jejich oblíbená sezóna, protože se mohou snadno přenášet z jedné stanice na druhou, a to prostřednictvím zimní čepice. A děti si je tak rády mezi sebou zaměňují.

Existují vši, které žijí nejraději ve vlasech, ale najdou se i takové, které rády i jiná místa na těle, zejména tam, kde je více ochlupení. Záleží, o jaký druh se jedná. Všechny mají však společnou misi – parazitovat na vašem těle.

Vši parazitující na lidské hlavě (ve vlasovém porostu) se nazývají Pediculus humanus capitis. Nebo také veš dětská. Vši žijící na těle – Pediculus humanus corporis , mají podobný tvar jako vši na hlavě, ale přichycují se k látce oděvu a poté cestují tam a zpět na kůži, aby se na vás živili. Pak tady máme ještě vši, které si vyhledávají intimní partie – Pthirus pubis, jsou trochu jiné (menší) a někdy se jim přezdívá „krabi“ kvůli svému tvaru. Přichycují se k hrubým chlupům na vašem těle, to zahrnuje ochlupení na intimních místech, ale také ochlupení na obličeji, obočí, řasách a podpaží.

Pokud jde o příznaky, jsou téměř stejné pro všechny typy vši: svědění a mírné podráždění kůže (po kousnutí totiž veš vypustí svědivou látku, která zamezí srážení krve, aby mohl parazit lépe sát), můžete také zpozorovat malé flíčky po kousnutí, vřídky nebo modřinky. Osoba, která má vši, může mít dokonce zvětšené mízní uzliny.

Všechny typy vší se šíří přímým nebo intimním kontaktem s někým, kdo vši má. Může to být použití stejného hřebenu, ručníku, doteky a těsná blízkost, oděvy, šála, čepice apod. Školy, školky a jiná veřejná prostranství, kde se nachází společně hodně lidí, mohou být v tomto ohledu rizikové. Vši neumí létat či skákat, tudíž jedinou možností jak se nakazit, je kontakt s kontaminovanou osobou, třeba zrovna díky čepice. Vši přežijí v oděvu až 24 hodin.

Jak zabránit šíření vší?

Pokud jde o jakýkoli druh vši, nejlepší prevencí je udržet si své osobní věci pod kontrolou a nikomu je nepůjčovat. Děti je nutné o tom poučit. U pubických vší je samozřejmě moudré vyhýbat se pohlavnímu styku s infikovanou osobou. Vši se často spojují se špínou a nepořádkem, ale to není pravda.

Přítomnost vší nemá nic společného s vaší hygienou. I když pravdou je, že největším ohniskem nákazy jsou právě lidé, kteří na hygienu moc nedbají. Nejvíce náchylné jsou děti mezi 5 až 11 rokem. Při léčbě (tedy při zbavování se vší) je nutné myslet na to, že některé přípravky hubí jen živé vši, nikoliv hnidy. Léčbu je tedy nutné opakovat. K nejúčinnějším přípravkům patří ty, které jsou na bázi oleje a vši jednoduše udusí.

Obrázky: steemit, moneycrashers