Bylinkové a zeleninové mražené kostky přijdou vhod během zimních měsíců

Fotografie: Pixabay

Čerstvé bylinky jsou nejlepší. Ovšem nestihnete-li všechny spotřebovat, pak je dobré zvážit i další způsob jejich zužitkování. Bylinky je naštěstí možné i zamrazit. Mrazit je můžete celé, nasekané na menší kousky nebo společně s dalšími ingrediencemi, jako je olej, zakysaná smetana, jogurt nebo pouze voda. V zimě vám pak přijdou vhod do pomazánek, salátů, omáček či polévek, pečených, vařených a dušených mas.

Voda nebo olej

Pomocí vody či oleje můžete vytvořit bylinkové kostky. Stačí do zásobníku na led nalít vodu nebo olej, přidat bylinky a nechat zamrazit. Po úplném zmrznutí pak kostičky vyloupnout a přesunout do sáčku, lépe se tak skladují. V případě oleje nemusíte mít obavu, že by se nějak znehodnotil, po rozmrazení získá původní konzistenci.

Fotografie: Pixabay

Mléčné výrobky

Další způsob, jak můžete bylinky zužitkovat, je smíchat je se smetanou ke šlehání, zakysanou smetanou či jogurtem a nalít opět do zásobníku na led. Po úplném zamrznutí vyklepnout a přesunout do pytlíku. Pro tyto účely je lépe použít nízkotučné mléčné výrobky. Mléčné výrobky po rozmrazení nevypadají dvakrát nejlépe, ale ne chuti to omáčce či polévce neubere.

Zeleninový nebo masový vývar

Bylinky lze také smíchat se zeleninovým nebo masovým vývarem. Když použijete například libeček, získáte přírodní dochucovadlo polévek. Hodí se však i pod maso nebo do omáček.

Bylinky a zelenina

Nasekejte na úplně jemné kousíčky bylinky a zeleninu, případně použijte mixér a směs nalijte do zásobníku na led, jako v případě vody, oleje, mléčných výrobků či vývaru. Získáte přírodní ochucovací bylinko/zeleninový bujón. Dochutit můžete samozřejmě i různým kořením.

Fotografie: Pixabay

Mražené bylinky samostatně

Některé bylinky, jako je šalvěj, kopr, rozmarýn, tymián můžete zamrazit i samostatně a zabalit do malých pytlíků nebo alobalu. Budete tak mít vždy po ruce připravenou jednu porci. Hodit se může do bylinkového másla, omáčky a cokoliv dalšího.