Zlaté mléko si rozhodně šanci zaslouží. Přírodní antibiotikum, které uleví od celé řady neduhů

Fotografie: Depositphotos

Zdravá výživa je dobrým začátkem fyzické i psychické kondice. Většina lidí si však neuvědomuje, že jíst zdravé potraviny nemusí vždy stačit.

Abyste z jídla měli plný užitek, musíte svému tělu pomoci s jeho optimálním trávením. Například kurkuma je za předpokladu správného použití silným lékem. Kurkuma neboli „indický šafrán“ pochází z kořene rostliny Curcuma Longa. Je jednou z hlavních složek kari. Kurkuma se v čínské a indické medicíně od pradávna používá jako protizánětlivý prostředek s účinky, které zmírňují bolest, říká lékařka Kathy W. Warwick.

Proč je kurkuma prospěšná

Kurkuma je také účinná proti problémům s krevním tlakem a zánětům, zabraňuje Alzheimerově chorobě a bojuje proti depresi účinněji než mnohá antidepresiva. Tento kořen může mít při správném užívání mimořádně pozitivní účinky na vaše zdraví. Pokud máte například zánět střev, kurkuma vám může rychle ulevit. Je důležité si uvědomit, že kurkuma je rozpustná v tucích, a proto ji tělo nedokáže využít bez rozpuštění v tuku.

Fotografie: Pixabay

Abyste z kurkumy vytěžili co nejvíce, je nutné ji kombinovat s nějakým tukem. Aktivní složka kurkumy, kurkumin, potřebuje tuk, aby se uvolnila do žaludku, tenkého střeva a krevního oběhu, kde může mít největší přínos. Když si pochutnáváte na kuřecím kari, vaše tělo dokáže z kurkuminu vytěžit maximum, protože je v receptu obvykle kombinován s olejem. S konzumací kuřecího kari nemusíte otálet, pokud se budete řídit těmito tipy, můžete všechny tyto vlastnosti využít.

Vyrobte si kurkumovou pastu

  • ¼ šálku kurkumy v prášku,
  • ½ lžičky mletého černého pepře,
  • ½ šálku filtrované vody.

Všechny ingredience dejte do hrnce a začněte zahřívat. Pořádně je všechny promíchejte. Snižte teplotu a míchejte, dokud vám ze směsi nevznikne opravdu hustá pasta. Netrvá to dlouho, takže se od pánve nevzdalujte. Směs nechte vychladnout a poté ji uložte do malé sklenice v lednici. Pastu můžete využít pro přípravu kurkumového mléka, které se skládá z 1 šálku mandlového či kokosového mléka, 1 čajové lžičky kokosového oleje, ¼ čajové lžičky kurkumové pasty a medu. Vše smíchejte a můžete popíjet.

Fotografie: Freepik

Podle americké odbornice na výživu Stacy Kennedy, přidáte-li do kurkumy pepř, zvýšíte biologickou dostupnost kurkuminu tisíckrát. To je způsobeno piperinem obsaženým v černém pepři. Nezapomeňte, že kurkuma v kombinaci s tukem má mnoho zdravotních výhod. Kurkuma je vynikajícím zdrojem železa a manganu, vitamínu B6, vlákniny a draslíku.

Abyste ještě zvýšili pozitivní účinky kurkumy, můžete si jí posypat avokádo. Toto superovoce má totiž mnohem vyšší obsah tuku než většina jiných druhů. Před přidáním kurkumy do smoothie si jí trochu rozpusťte ve lžíci kokosového oleje, nebo si přidávejte kurkumový prášek do salátové zálivky z olivového oleje.

Zdroj: Healthline