Kuchařské návyky, kterými si můžete přivodit zdravotní problémy. Pravděpodobně je děláte i vy

Fotografie: Depositphotos

Při vaření si každý člověk osvojí návyky, které přebere od těch, od nichž se učí, nebo okouká třeba v televizi. Ne všechny jsou ale zcela v pořádku.

Vaření doma má řadu výhod, na které opětovně lidé přišli, když během lockdownu během koronavirové pandemie nemohli chodit do restaurací. Uvaříte si to, na co máte chuť, a ještě vás to vyjde i levněji. Navíc víte, z jakých surovin je jídlo připravené. Při vaření ale člověk musí dodržovat určitě hygienické postupy. Některé zvyklosti jsou s tímto na štíru. Víte, které to jsou?

Rozmrazování masa mimo chladničku

Jestliže jste zvyklí rozmrazovat maso tak, že ho vytáhnete z mrazáku a necháte při pokojové teplotě, tak rozhodně neděláte dobře. Při ní dochází k množení bakterií. Lepší je nechat maso při rozmrazování v chladničce, nebo použít mikrovlnnou troubu.

Umývání syrového masa

Před přípravou masa je kuchař zvyklý ho opláchnout pod tekoucí vodou v domnění, že co je mokré, to je i čisté. U masa, zejména kuřecího, to tolik neplatí. Je totiž semeništěm bakterií, které způsobují salmonelózu. Když kuřecí maso dáte pod tekoucí vodu, drobné kapičky se rozprsknou do okolí a mohou tam cokoliv kontaminovat.

Fotografie: Pexels

Uvařené maso necháváte zchladnout při pokojové teplotě

Většinou každým máme zažito, že do chladničky nepatří teplé pokrmy. Takže, když se uvaří oběd a zůstane, necháme ho na lince zchladnout. I zde platí, že při této pokojové teplotě se začínají množit bakterie. Na lince by proto nemělo jídlo stát déle než dvě hodiny.

Ochutnáváte jídlo, jestli není nahnilé

Některé nebezpečné bakterie se na pokrmu nepoznají hned podle vzhledu. Někdo má ve zvyku jídlo ochutnávat, aby zjistil, jestli je ještě jedlé. Ovšem to je velký omyl. I v malém kousku pokrmu se mohou schovávat nebezpečné bakterie. Jestliže si nejste kvalitou pokrmu jisti, raději ho vyhoďte.

Ochutnáváte syrové těsto

Při přípravě těsta na moučníky, buchty, knedlíky nebo koláče se používá syrové vejce. Někteří kuchaři mají ve zvyku těsto ochutnat. Je to špatně. Syrová vejce by se neměla vůbec jíst, mohou obsahovat nebezpečné bakterie E.coli, jež způsobují nepříjemné průjmové onemocnění.

Fotografie: Pexels

Marinování masa mimo ledničku

Ke grilování je zapotřebí občas maso nechat marinovat ve směsi bylinek a koření, aby získalo jejich chuť. Jestliže ho pak necháváte někde při pokojové teplotě, neděláte dobře. Takto upravené maso patří zásadně do chladničky, aby nedošlo k jeho znehodnocení a ke zmnožení nebezpečných bakterií.

Zdroj: EatingWell, EatThis

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]