Nebezpečné užití česneku. V kombinaci s nevhodnými potravinami se z něj snadno může stát časovaná bomba

Fotografie: Betsssssy / Creative Commons / Attribution 2.0

Česnek je oblíbeným kořením kvůli své specifické chuti. Možná se dle vás hodí do každého jídla, ale není tomu tak. Ve špatné kombinaci může být nebezpečný.

Česnek je součástí velkého množství známých pokrmů. Tato zelenina je považována za koření velmi prospěšné nejen pro skvělé dochucení nejrůznějších jídel, ale především pro lidské zdraví. To však neznamená, že ho můžete používat úplně do všeho. Je často přidáván do pokrmů, kde přinejmenším ztrácí své léčivé vlastnosti, a někdy se dokonce stává i nebezpečným, říká lékařka Kim Chin.

Popálení žaludeční sliznice

Abyste dle kuchařských tipů získali chutné pikantní jídlo, přidejte mix kajenského pepře, černého pepře, česneku a převařte. Tato kombinace se často používá u receptů na guláš. Ačkoli si po přečtení postupu můžete říct, že vás čeká skvělý pokrm, ve skutečnosti to nemusí být nic pěkného.

Jsou si dobře vědomi výsledků takových chuťových experimentů, říká se jim „akutní chemické popáleniny žaludeční sliznice“. Léčba takového onemocnění není příliš příjemná a může být zdlouhavá v závislosti na stupni a rozsahu lézí vnitřních stěn žaludku. K popálení dochází především kvůli spojení pepře a česneku, což jsou dvě potraviny, jejichž chutě se nejen nedoplňují, ale také narušují svou chuť navzájem.

Česnek ve smažených jídlech

Každý ví, že česnek má antimikrobiální účinek. Mnoho lidí už zachránil před nachlazením a chřipkou. Obsahuje vitamíny B1, B3, C, D, hořčík, vápník, sodík, jód, kyselinu sírovou, fosforečnou a křemičitou a některé další minerální soli. To vše je důležité pro každý organismus, zejména v období podzimu a zimy, kdy je snížená imunita.

Fotografie: Pexels

Účinky česneku na lidské zdraví se ale bohužel snižují, když projde vysokou tepelnou úpravou. Jakmile se česnek začne smažit nebo vařit při vysoké teplotě, je vystaven bodu varu po dobu delší než 8 minut, z poloviny ztrácí své léčivé vlastnosti. Nejlepší je tedy konzumovat ho v salátech, především v kombinaci se slunečnicovým nebo olivovým olejem. Tak ochráníte stěny žaludku před spalujícím účinkem česneku a umožníte všem jeho vitamínům a minerálům zcela proniknout do těla.

Zdroj: Healthline, Healthline