Zdravé vaření vám nezajistí pouze kvalitní potraviny, ale i nádobí!

Z různých směrů se hrnou informace o tom, že ne veškeré moderní nádobí je tak skvělé, jak si myslíme. Stačí vysoká teplota či škrábnutí a může začít vypouštět škodlivé látky. Myslíme si, že některé fámy jsou velmi zkreslené a zbytečné. Proto se dnes zaměříme na hrnce i pánvičky a materiál, ze kterého je to či ono nádobí vyrobeno.

Měděné hrnce a pánvičky…

Měď je oblíbená především u šéfkuchařů, jelikož je nejlépe tepelně vodivá. Tudíž se nádobí rozpaluje a chladne přesně tak, jak to kuchaři potřebují. Má však jednu nevýhodu – jde o finančně nákladné nádobí. Nicméně měď může v kontaktu s potravinami reagovat a být i toxická. Z tohoto důvodu se měděné hrnce potahují vrstvou dalšího materiálu, většinou jde o nerezovou ocel. Nevýhodou mědi je také její údržba. Může měnit barvu a je potřeba jednou za čas leštit a zbavovat hrnce skvrn. Mimo to je měď náchylná na poškrábání. Jinak se není čeho obávat.

Co je dobré vědět o hliníku…

Hliník má výtečnou tepelnou vodivost a teplo rozprostírá po celé pánvi rovnoměrně. Je-li vrstva hliníku silnější, rozložení tepla je lepší. Hliník lze eloxovat, čímž se stává pevnější. Eloxované nádobí je mimořádně odolné a pevnější než ocel. Navíc je možné umývat hrnce i pánvičky v myčkách. Nejde však o levnou záležitost. Pokud hliník není upraven, snadno se na něm vytvoří skvrny a reaguje s potravinami.

Proto se doporučuje opatřit hliník nepřilnavou vrstvou uvnitř nádobí. Tím se minimalizuje nejen tvorba fleků, ale i reakce s potravinami. Hliníku se bát rozhodně nemusíte. Dnes se toto nádobí vyrábí jinak, než v půlce dvacátého století a holý (tedy ničím nepokrytý) hliník se už nepoužívá. Snad jen kempingové nádobí, které použijete pár dnů v roce.

Litý hliník – u hliníku se ještě zdržíme. Protože se můžete setkat s litým hliníkem. Jde o moderní nádobí, ve kterém lze vařit zcela bez tuku. Snadno se udržuje a může se umývat v myčce. Má nepřilnavý povrch odolný proti poškrábání.

Nádobí z nerezové oceli…

Jedná se o trendy materiál a patří patrně k nejoblíbenějším a nejvyhledávanějším. Tepelná vodivost však nic moc. Proto se vyrábí s hliníkovými anebo měděnými deskami umístěných do dna hrnců a pánví. Nerezová ocel se dobře udržuje a je možné umývat nádobí v myčce. Hodí se pro jakýkoliv druh vaření a nereaguje/nekoroduje s kyselými nebo alkalickými materiály.

Poklad v podobě litiny…

Litinové hrnce a pánve jsou „zapomenutý poklad“. Pořídíte je poměrně levně a budete-li o ně dobře pečovat, vařit a smažit v nich mohou ještě i vaše vnoučátka. Je to pevný materiál, který zvládá vysoké teploty. Na rozdíl od nerezu jde o velmi dobře tepelně vodivý materiál, což umožňuje energeticky úsporné vaření. Výtečně udrží teplo, hodí se tedy i k přímému servírování na stůl.

Obrázek: pixabay.com