Efektivní léčba křečových žil: Ideální je začít změnou životního stylu

Fotografie: Depositphotos

Křečové žíly jsou nevzhledný problém, který může nepříjemně ovlivnit váš život. Pokud se jich chcete zbavit, měli byste začít u svého životního stylu.

Křečové žíly patří mezi časté problémy, které vznikají v důsledku zvětšení žil nebo jejich přeplnění krví. Obvykle se projevují tím, že jsou vystouplé a mají modrofialovou nebo červenou barvu, přičemž v některých případech mohou být bolestivé. Pokud se s nimi potýkáte i vy a chcete se jich zbavit, měli byste se dle lékařky Judith Marcin zaměřit zejména na zásady zdravého životního stylu.

Příčiny křečových žil

Křečové žíly se ve většině případů objevují v momentě, kdy žíly přestávají fungovat správně. Tehdy totiž dochází ke shromažďování krve v žilách namísto toho, aby pokračovala směrem k srdci a plnila svou funkci. To následně vede ke zvětšení žil a například také většímu riziku vzniku krevních sraženin. Ohroženy mohou být zejména těhotné ženy, ženy v menopauze, lidé starší 50 let, pacienti s obezitou nebo ti, kteří mají sedavé zaměstnání.

Začněte změnami životního stylu

Mnoho lékařů doporučuje léčit křečové žíly určitými změnami životního stylu. Existuje samozřejmě i možnost agresivnějšího řešení, nicméně to může být mnohem bolestivější a nebezpečné. Vyplatí se proto začít tím, že se zaměříte na udržování zdravé váhy a pravidelný pohyb, který podporuje krevní oběh, a vyhnete se dlouhodobému stání. Nezbytné je dle serveru Healthline také udržování zdravého jídelníčku s bohatým obsahem ovoce a zeleniny.

Kompresní ponožky nebo punčochy

Pokud vás trápí křečové žíly, můžete také zvážit pravidelné nošení kompresních punčoch nebo ponožek. Ty pomáhají vyvářet dostatečný tlak na vaše nohy, díky čemuž může krev snadněji proudit do vašeho srdce. Mimo jiné pak pomáhají snižovat otoky a chrání před rozvojem dalších problémů. Na webu ZdravéStravování jsme také psali, jak se během 5 minut zbavit atletické nohy díky jednoduchému triku.

Fotografie: Enter / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Nedostatek hořčíku má vážný dopad na tělesné i duševní zdraví. Projevuje se i křečemi a únavou

Chirurgická operace

Pokud vám změny životního stylu ani žádné jiné přirozené způsoby léčby křečových žil nepomohou, pak můžete zvážit chirurgickou operaci. Jedná se však o invazivní metodu, která může mít vedlejší účinky a lékaři se jí zpravidla vyhýbají. Nicméně i přesto vám pomůže odstranit bolest a učiní problém mnohem méně viditelným. Existují také různé krémy a další přípravky, které můžete na postižené místo aplikovat, abyste zmírnili příznaky.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]