Tipy jak na křečové žíly přírodní cestou

obrázek:pixabay.com

S křečovými žilami se potýká každý druhý člověk, především ženy. Vyznačují se pocitem, že máte nohy z olova, nehezkými vystouplými žílami a červenými metličkami na pokožce. Onemocnění žil však není pouze kosmetická vada, ale i nebezpečné onemocnění, které může ohrozit člověka na životu.

Na nohou existují dva žilní systémy: hluboký a povrchní. Hluboký není vidět a povrchní, kterého se týká právě toto onemocnění. Nalézá se pod kůží a odvádí z nohou většinu krve. Problém vzniká tehdy, není-li krev z nohou správně odváděná. V žilách tak stoupne tlak a vznikají tzv. varixy. Náchylnost k tomuto onemocnění může být i dědičná. Mimo genů mohou toto onemocnění způsobovat nadváha a nedostatek pohybu.  K častým zlozvykům, které mohou situaci také zhoršovat, patří překládání nohy přes nohu.

Jak poznat křečové žíly?

Projevují se jako metličky pod kůží, modré nebo fialové žilky. Někdy mohou žíly vystoupit na povrch a být na dotek bolestivé. Situace se zhorší při menstruaci. Někdy lze křečové žíly nahmatat a jindy mohou být ukryté. K typickým příznakům patří pálení, pocity tepla nebo tupá bolest nohou. Dnes se dají křečové žíly léčit i operovat. Vyplatí se zvýšit dávky vitamínu C a zařadit do jídelníčku některé potraviny. Které? To vám hned prozradíme…

  • Kajenský pepř – pomáhá při zvyšování krevního oběhu, působí jako analgetikum a dokáže ředit krev
  • Kaštany – výtažky z kaštanů na léčbu křečových žil se používají již věky. Účinná složka v nich obsažená chrání stěny cév a podporuje jejich pružnost. Zvyšuje krevní oběh a brání tvorbě sraženin v žilách.
  • Jablečný ocet – je vynikající při léčbě křečových žil. Zmenšuje zduřeliny, obnovuje elasticitu, zlepšuje tok krve a snižuje otoky.
  • Vilín – zpevňuje cévy a snižuje příznaky křečových žil. Dokáže tlumit bolest a obnovuje pružnost žil.
  • Měsíček lékařský – umožňuje opravu buněk, mírní bolet, zamezuje zánětům
  • Petržel – obsahuje množství antioxidantů, vitamínu C a stimuluje tvorbu kolagenu, což napomáhá obnově a regeneraci buněk.
  • Česnek – působí protizánětlivě, ničí škodlivé toxiny v cévách a zvyšuje cirkulaci.
  • Kompresní punčochy – existují speciální punčochy, které se doporučují při léčbě i jako prevence křečových žil.
  • Jemná masáž – jemná masáž patří k prevencím, ale i doplňkům léčby křečových žil. Nohy by měly být zdviženy nahoru a volně – žádný tlak. Masáž by měla být co nejjemnější za pomocí bylinkových olejů, které léčbu umocní.

Význam zdravé výživy

Četné výzkumy ukázaly, že nedostatek vitamínů B (zejména B6, B9, B12) může zapříčiňovat rozvoj křečových žil. Zdravá strava, pitný režim, relaxace, optimální tělesná hmotnost a pravidelný pohyb jsou určitě tou nejlepší prevencí.