Zatočte s křečovými žilami: Naučte se praktické cviky, které vás jich rychle zbaví

Pokud trpíte křečovými žilami, měli byste pravidelně cvičit. Cvičení pomáhá udržovat zdravou váhu a zmírňuje příznaky oteklých žil.

Křečové žíly nelze trvale vyléčit bez lékařského zásahu. Pravidelné cvičení však může zabránit progresi znepokojivého stavu. Pochopitelně však nepomáhá jakýkoli druh sportu. Existuje ale mnoho účinných cviků a sportů, které můžete provádět prakticky kdekoli, a navíc nevyžadují žádné speciální vybavení. Jsou tak vhodné pro všechny. Jde o nenáročné, ale účinné cviky, říká lékař Dan Brennan.

Existuje několik variant

Skvělým způsoben, jak zabránit progresi křečových žil, je jízda na kole. Pokud se vám nechce vyjet na kole ven nebo kolo nemáte, vůbec to nevadí. Můžete využít simulace jízdy na kole vleže na zádech. Jízda na kole stimuluje lýtkové svaly a krev pak proudí správným směrem. Stačí si lehnout na záda, zvednout nohy a potom s nimi simulovat jízdu na kole. Cvik opakujte několikrát dokola.

Pomáhá také zvedání natažených nohou. Pokud budete tento cvik dělat pravidelně, zlepší se krevní oběh ve vašich cévách. Stačí si opět lehnout na záda a natáhnout nohy. Poté jednu nataženou nohu zvedněte a držte ji ve vzduchu několik sekund. Následně nohy vyměňte a cvičení opět několikrát zopakujte. Ideální je cvičit na podložce, pokud ji nemáte, poslouží vám karimatka nebo klidně deka.

Cviky ve stoje

Úžasným cvikem na křečové žily jsou také výpady. Stačí se postavit rovně a dát ruce v bok. Následně udělejte dlouhý krok vpřed levou nohou. Ohněte koleno a dívejte se dopředu. Koleno by mělo mít úhel 90 stupňů. V této poloze zůstaňte po dobu asi 10 sekund a vraťte se zpět do výchozí polohy. Poté opakujte to samé na druhou nohu. Každou nohu vystřídejte alespoň desetkrát.

Fotografie: Pexels

Další cvik se provádí na špičkách a je opravdu velmi jednoduchý a nevyžaduje téměř žádné úsilí. Stačí se postavit rovně s chodidly u sebe. Poté pomalu zvedněte nohy a stoupněte si na špičky. Přitom se vám budou napínat lýtka. Vraťte nohy na zem a několikrát pohyb zopakujte. Potom se pusťte do podobného cviku, kdy však budete nejprve na špičkách a potom si stoupnete na paty a špičky budete zvedat nahoru.

S prsty je cviků více

Tento cvik můžete provádět i v práci nebo na cestách. Pokud ho budete dělat doma, můžete si k němu sednout. Natáhněte nohy před sebe a prsty propněte co nejvíce dopředu, potom je vraťte co nejvíce dozadu. Tento cvik rytmicky opakujte oběma nohama současně alespoň dvacetkrát. V práci stačí, pokud budete zvedat prsty nahoru a vracet je zpět dolů. Opakujte několikrát dokola.

Při křečových žilách lékaři doporučují často zvedat nohy nad úroveň srdce. Proto si lehněte na záda a zvedněte nohy do vzduchu, případně je opřete o zeď. V této poloze zůstaňte několik minut a potom položte nohy zpět na zem. Kromě cviků vám pro zlepšení krevního oběhu pomůže také studená sprcha. Vhodné je sprchovat se studenou vodou pravidelně každý den.

Zdroj: WebMD