Krásný obličej bez černých teček a rozšířených pórů si zajistíte dodržováním jednoduchých pravidel

Fotografie: Depositphotos

Pokožka na obličeji trpí obvykle největší zátěží, nejen co se týká působení exteriérových podmínek, ale také dekorativní kosmetiky. Právě proto vyžaduje důkladnou péči o pleť, která ji optimálně regeneruje.

Péče o pokožku na obličeji je důležitá celoročně a měla by být přizpůsobována nejen venkovním podmínkám (teplota, míra slunečního záření, vlhkost vzduchu), ale také typu kosmetiky a běžným postupům jejího používání. Nevhodná nebo minimální péče o pleť může zapříčinit vznik nevzhledných roztažených pórů a černých teček, které je následně nutné přikrývat a sjednocovat prostředky, které mohou pleť ještě více poškodit. Chcete-li mít jistotu, že je o pokožku vašeho obličeje dobře pečováno, soustřeďte se na následující tipy.

Jak správně pečovat o pokožku obličeje

Nevzhledný a nehomogenní charakter pokožky obličeje způsobují především rozšířené póry. Ty je nutné pravidelně čistit, aby se postupně zatáhly. Tendence k tvorbě větších pórů má především starší pleť – mladá pokožka má dostatek kolagenu, který udržuje velikost pórů na konstantní úrovni, postupem času se však jeho obsah neustále snižuje, což vede k rozšiřování pórů. Jejich velikost (navzdory obecnému názoru) se nemění se zvýšenou teplotou, nebo naopak chladem, pomocí ledu lze však účinně snižovat záněty, které mohou v rozšířených pórech vznikat usazováním bakterií. Chcete-li dosáhnout účinného zmenšení a zatažení pórů, je nutné je pravidelně čistit a pokožce zpětně dodávat potřebný kolagen. Pro kýžený výsledek zkuste aplikovat následující postupy.

Fotografie: Freepik

Emulze z hydrofilního oleje

Hydrofilní olej vytváří při kontaktu s vodou jemnou emulzi, která proniká hluboko do pórů a pomáhá efektivně odstraňovat usazeniny z dekorativní kosmetiky. Užíváte-li make-up nebo oční stíny, je jejich každodenní odstraňování z pleti velmi důležité, jinak mohou ulpívat v pórech a zanášet je. Jakmile máte pokožku očištěnou, je nutné odstranit také zbytky oleje, ideálně jemnou čisticí pěnou a tonerem.

Pravidelné zvlhčování pleti krémem nebo sérem

Zvlhčování pleti je důležité zejména kvůli vyvážení její mastnoty. Pokud je pokožka dlouhodobě suchá, má tendence produkovat větší množství mazu, který pak tvoří vhodné prostředí pro množení mikroorganismů. Používejte po vyčištění pleti vždy zvlhčující krém nebo sérum, kterým účinně snížíte množství mazu a implicitně i velikost pórů. Velmi důležité je také používání krémů s vitamínem A, které pomáhají vstřebávat kolagen. Ten je důležitý nejen pro znovu vyplnění pórů, ale také celkové vypnutí pleti.

Fotografie: Freepik

Používání opalovacího krému

Opalovací krémy jsou důležité jak v letním, tak v zimním období. UV záření obsažené v slunečním světle může mít různé charakter, vždy však způsobuje stárnutí kůže. Ideální je jej kombinovat s BB krémem, především v zimním období.

Aplikace masek a peelingů

Masky, které obsahují minerální součásti – jíly (hliněné masky) velmi dobře odstraňují nečistoty z pleti. Pokud jsou navíc opatřeny hyaluronátem sodným nebo glycerinem, pomáhají také velmi dobře zvlhčit pokožku. Pokud jsou vaše póry ucpané, je vhodné použít chemický peeling.

Životospráva

Pročištění pleti pomáhá také správná životospráva – ideální je doplňovat především omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, které chrání před neregulovanými záněty. Do stravy tak postupně zaveďte především zeleninu bohatou na vitamín A a mořské ryby a plody, vyhýbejte se rychlým cukrům. Velmi důležité je také dodržovat správný pitný režim. Špatná pleť může být také důsledkem hormonálních změn či genetiky, pokud se vám stále nedaří dosáhnout požadovaných výsledků, poraďte se s odborníkem.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]