Léčba nevzhledného lipomu: Kromě chirurgického zákroku může pomoci i indické kadidlo

Fotografie: Depositphotos

Pokud jste na své pokožce zaznamenali lipomy, raději je nepodceňujte. Sice nejsou nebezpečné, ale bude lepší, když se o dalším postupu poradíte s lékařem.

Lipomy jsou nerakovinné výrůstky tukové tkáně, které běžně vznikají pod kůží. Ačkoli by se mohlo zdát, že představují velký problém pro lidské zdraví, ve skutečnost jsou benigní a nijak vám neškodí. Přesto mohou být překážkou pro vaši vizáž, a pokud by došlo k jejich poškození, mohou napáchat na vašem těle nehezkou škodu. Jak ovšem uvádí lékařka Amanda Caldwell, zbavit se jich lze velmi snadno, ale budete muset nejspíše na vyšetření.

Jak se lipomy projevují a jejich možné příčiny

Lipomy se mohou dle doktorky Caldwell vyvinout u lidí jakéhokoli věku, ovšem nejčastěji postihují jedince středního věku. Ve většině případů se projevují ve formě podkožních hrbolků, které jsou měkké na dotek a lze s nimi velmi snadno pohybovat – případně pak mohou být i viditelné okem a mít bílé zabarvení. Pokud se objevily i vám, nemusíte se však strachovat, neboť se jedná o zcela benigní výrůstky, které nejsou škodlivé a nepředstavují pro vás žádné nebezpečí.

Doposud také není známa příčina lipomů, dle odborníků se však ve většině případů odráží od genetických predispozic jedince. Jestliže se tedy objevily u někoho ve vaší rodině, je možné, že se s nimi budete v budoucnu potýkat i vy. Existují však také teorie, že k jejich vzniku přispívá i vážnější poranění dané části těla, obvykle doprovázené větším hematomem, zmiňují němečtí vědci. Na Zdravém Stravování jsme již dříve psali, jak zpevnit povislou kůži z pohodlí domova a bez nutné útraty.

Domácí léčba nevzhledných lipomů

Co se týče léčby lipomů, je dle serveru Healthline nejvhodnější cesta pomocí chirurgického zákroku. Ten totiž vyžaduje pouze lokální anestetikum a netrvá nijak dlouho, přičemž díky němu budou nevzhledné hrbolky kompletně odstraněny. Pokud by náhodou začaly opět růst, můžete se to pokusit zastavit liposukcí či steroidní injekcí. Jedná se však o případy lipomů o větší velikosti (malé lipomy na hůře dostupných místech nemusí být možné odstranit).

Ganglionová cysta
Fotografie: Freepik

Viditelná redukce vrásek bez drastických zákroků. Poradí si s nimi i aloe vera a masáž

Podle doktorky Susan Bard můžete zvážit také některý druh tradiční léčby lipomů za použití přírodních prostředků. Například aplikace indického kadidla na postiženou oblast by dle tradiční medicíny mohla hrbolky postupně odstraňovat a pokožku vyhladit. Doposud však neexistuje žádná studie, která by tuto skutečnost potvrdila. Stejně tak by mohl být nápomocný bílý cedr, který navíc dokáže vymýtit bradavice.

Vyrůstala v rodině lékařů, takže se již od raného dětství věnuje všemu, co je spojeno se zdravím. Během své profesn... [Více o autorovi]