Může cvičení zpomalit proces stárnutí?

Pokud zvažujete, že začnete cvičit, pak gratulujeme a směle do toho. Cvičení totiž neprospívá jen štíhlé linii, ale celkově zdraví a vzhledu – zpomaluje údajně totiž proces stárnutí. Lidé ve věku 60 a více let, kteří pravidelně sportují, mají dle prováděných výzkumů kondici zdravých čtyřicátníků.

Studie naznačují, že pravidelné cvičení je účinnější než jakýkoli lék, který byl dosud vynalezen, aby se zabránilo stavům, kterým čelí starší lidé, jako je například ztráta svalů, bolesti kloubů a další. Aby bylo možné využít všech zdravotních výhod, měl by být tento vzor chování stanoven v mladistvém věku. Doporučuje se cvičit od 20 let, ale samozřejmě nikdy není pozdě a pokaždé cvičení sebou přinese určité benefity.

Studium mistrů atletů – sportovců ve věku 35 a více let – nám dává představu o tom, co je fyzicky možné, jak stárneme. Analyzování světových rekordních výkonnostních časů každé věkové skupiny nepřekvapivě odhaluje, že fyzické schopnosti se nakonec zmenšují, čím jsme starší (je pochopitelné, že výkonnost postupně s přibývajícím věkem klesá) – ale pozor, protože takový 70letý sportovec je na tom cca jako 40letý zdravý nesportovec.

Je rozumné předpokládat, že tito vrcholoví sportovci mají obecně zdravý životní styl. Patří sem pravidelné cvičení, spánek, pitný režim, dodržují vyváženou stravu, nekouří a alkohol buď nepijí vůbec nebo s rozumem.

Rozuzlení záhady

Je skutečně pravdou, že sportování zpomaluje stárnutí? Možná vás teď zklameme, ale není. Větší zdraví starších cvičících osob ve srovnání s jejich nesportujícími mladšími protějšky může vést lidi k přesvědčení, že fyzická aktivita dokáže zvrátit nebo zpomalit stárnutí. Skutečností však je, že starší sportující lidé, kteří jsou zdraví a vitální, jsou přesně tací, jak být mají.

V naši vzdálené minulosti jsme byli lovci-sběrači a lidská těla jsou navržena tak, aby byla fyzicky aktivní. Pokud se tedy 80letý člověk pravidelně hýbe a sportuje, neznamená to, že se rovná zdravím 50letému člověku. Ale ten 50letý člověk chátrá a stárne rychleji a jeho fyzická stránka se rovná člověku o deset, dvacet až třicet let staršímu. Stárnutí prostě zastavit nejde, ale můžeme rozhodnout o tom, jak své stáří prožijeme, jak se budeme fyzicky cítit a zda nebudeme stárnout předčasně. 

Obrázky: pixabay.com