Špatná kondice štítné žlázy se projevuje potají. Pouze tento příznak vám spolehlivě prozradí, co se děje

Fotografie: Depositphotos

Štítná žláza je důležitý orgán, který v těle zastává mnoho funkcí. Pokud na sobě rozpoznáte tyto příznaky, pravděpodobně je s ním něco v nepořádku.

Štítná žláza je životně důležitý orgán, jehož poškození může mít závažný dopad na lidské zdraví. Je proto nezbytné, abyste v případě rozpoznání tohoto problému co nejdříve zakročili, a ochránili se tak před jeho potenciálními dopady. S tím vám dokážou snadno pomoci jeho typické příznaky, o kterých nedávno informoval web Tudasfaja. Pokud se objeví, rychle k lékaři.

Bolesti svalů nebo kloubů a otoky

Potíže se štítnou žlázou mohou často vést k bolestem svalů nebo kloubů. Na pozoru byste měli být především v momentě, kdy tyto příznaky neustupují po žádné léčbě a objevují se čím dál pravidelněji. Podobně tomu je u otoků, neboť tento malý orgán může v případě nouze způsobit nadýmání, nebo dokonce vodnatý obličej. Tyto příznaky rozhodně nikdy neignorujte.

Třes, úzkost a změny hmotnosti

Štítná žláza je spojena s produkcí a regulací hormonů, tudíž její poškození může ovlivnit mnoho tělesných funkcí. Jestliže nefunguje správně, mohou se například objevit problémy se soustředěním, nevysvětlitelný třes a také úzkosti. Dále pak může tento problém vést podle lékařky Mariny Basiny také ke změnám v hmotnosti – pokud tedy přiberete nebo ztratíte váhu bez jakéhokoli důvodu, navštivte co nejdříve svého lékaře.

Štítná žláza mimo kontrolu je rizikem pro celé tělo. Ohrožující je nadměrná i nedostatečná činnost

Nepravidelná menstruace a výkyvy teplot

Problémy se štítnou žlázou mohou ovlivnit také menstruaci, a to zejména co se týče délky jejího trvání nebo nepravidelného krvácení. Stejně tak způsobují výkyvy teplot, například že se začnete v chladném počastí potit a v teplém počasí budete mít zimnici. Mnohdy pak také pacienti pociťují častější vypadávání vlasů a mají bledý obličej – v každém případě je důležité, abyste co nejdříve zahájili léčbu.

štítná žláza
Fotografie: Freepik

Únava, slabost a podrážděnost

Štítná žláza a jakékoliv její poškození může vést ke snížení hladiny energie a následné únavě a podrážděnosti, což může být doprovázeno poruchami spánku. Podobně je tomu například u nedostatku draslíku, o čemž jsme na webu ZdravéStravování nedávno psali. Pozor byste si měli dát také na změny psychických funkcí, jako jsou pocity závratě a mnohdy i deprese.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]